Digital Marketing Nedir?

Digital Marketing (Dijital pazarlama) nedir?


Yüksek düzeyde, dijital pazarlama, arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamları ifade eder. Bu online medya kanallarını kullanan dijital pazarlama, şirketlerin malları, hizmetleri ve markalarını potansiyel müşterilerle buluşturduğu bir yöntemdir. Tüketiciler, ürünleri araştırmak için büyük ölçüde internete güveniyor. Örneğin, Think with Google pazarlama analizleri, tüketicilerin %48’inin sorgularını arama motorlarında başlattığını, % 33’ünün marka web sitelerini ve% 26’sının mobil uygulamalarını kullandığını tespit etti. Yazımıza geçmeden önce, tüm bu bilgi yoğunluğu ile ilgilenmek yerine bir dijital pazarlama ajansı ile uzman desteği alabileceğinizi, bizim de 2S Media olarak bir dijital pazarlama ajansı olduğumuzu hatırlatmak isteriz. Hani olur ya, lazım olursa diye 🙂

Modern dijital pazarlama, pazarlamacıların markalarını dahil etmek zorunda oldukları muazzam bir kanal sistemi olsa da, internet reklamcılığı tek başına tüm bu kanallardan çok daha karmaşıktır. Pazarlamacıların, dijital pazarlamanın gerçek potansiyeline ulaşmak için, günümüzün geniş ve karmaşık kanallar arası dünyasını derinlemesine incelemeleri ve etkileşim pazarlaması yoluyla etki yaratan stratejileri keşfetmeleri gerekiyor. Etkileşim odaklı pazarlama, zaman içinde topladığınız verilere dayanarak potansiyel ve geri dönen müşterilerle anlamlı etkileşimler oluşturma yöntemidir. Müşterileri dijital ortamda çekerek, marka bilinirliği oluşturursunuz, kendinizi bir endüstri öncüsüne çevirirsiniz ve müşteri satın almaya hazır olduğunda reklamınızı karşısına çıkarırsınız.

Pazarlamacılar, çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisi uygulayarak, yeni müşteri etkileşimi yöntemlerine kapı açarken, hedef kitle davranışlarına ilişkin değerli bilgiler toplayabilir. Ek olarak, şirketler elde tutma oranında bir artış görmeyi bekleyebilir. Invesp tarafından hazırlanan bir rapora göre, güçlü müşteri bağlılığı stratejilerine sahip şirketler, elde tutma oranı yalnızca %33 olan zayıf müşteri bağlılığı programları olan şirketlere kıyasla müşterilerinin ortalama %89’unu elinde tutuyor.

Dijital pazarlamanın geleceğine gelince, tüketicilere sunulan giyilebilir cihazların çeşitliliğinde sürekli bir artış görmeyi bekleyebiliriz. Forbes ayrıca, sosyal medyanın B2B alanında giderek daha fazla konuşulacağını, video içeriğinin arama motoru optimizasyonu (SEO) amaçları için iyileştirileceğini ve e-posta pazarlamasının daha da kişisel hale geleceğini tahmin ediyor.

Dijital pazarlamanın çözebileceği bazı temel sorunlar


Pazarlama stratejilerinizi optimize etmek için dijital zorunludur. Dijital pazarlama, hedef kitlenizi tanımanıza, onlar hakkında önemli verileri öğrenmenize ve pazarlama ekibinize güvenilirlik sağlayacak ölçümler sağlamanıza yardımcı olabilir.

Sorun: Hedef kitlemi yeterince iyi tanımıyorum.

Hedef kitlenizi tanımak zaman alır ve pazarlama ekibiniz faydalı olabilecek kitle karakterleri geliştirmiş olsa da, çevrimiçi olarak aktif olarak zaman geçiren tüketiciler beklediğiniz şekilde davranmayabilir. Belirli tanımlayıcıların farklı kişilere ve satın alma döngüsündeki yerlerine hitap edeceğini aklınızda bulundurarak, farklı dilleri farklı hedeflerle test etmeniz gerekecektir. Kendinizi kitlenize göre ayarlayın ve sizi rakiplerinizden ayıracak değerlerinizi inşa edin.

Sorun: SEO optimizasyonunu yapamadım.

Pazarlama sürecindeki konumunuz ne olursa olsun, SEO’nun en iyi uygulamalarını anlamanız önemlidir. SEO, arama motoru sıralamasını iyileştirmenin yanı sıra, potansiyel müşterilerinizin istediği yüksek kaliteli, değerli içeriği sunmanızı sağlamak için kampanya testlerinizi ve optimizasyonunuzu güçlendirebilir ve destekleyebilir.

Sorun: Sosyal medya stratejim yok.

Organik bir sosyal medya stratejisi, ücretli bir sosyal medya stratejisi veya ikisinin bir karışımını geliştirmek isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bir tür sosyal pazarlama uygulamasına sahip olmak önemlidir. Sosyal medya, marka bilinci oluşturma ve etkileşim için mükemmel olsa da, dijital pazarlama reklamları için de yararlı bir kanal olabilir. Bir niş ve tutarlı bir üslup bulun, sabırlı olun, takipçileriniz arttıkça reklamlarınızın etkisi de artacaktır.

Dijital pazarlamanın bileşenleri


Dijital pazarlama, müşterilerin günde birçok kez etkileşimde bulunduğu devasa bir ağı kapsar. Bu ağı doğru şekilde kullanmak için, her bir kanalı anlamanız gerekir. Bu konuda dijital pazarlama uzmanı herkesin, temel bileşen olarak sayabileceği bir kaç ögeden bahsedeceğiz.

İnternet Reklamcılığı (Tıklama başına ödeme yöntemi)

Ücretli arama veya tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, genellikle bir arama motoru sonuç sayfasının (SERP) üstündeki veya yanındaki sponsorlu sonucu ifade eder. Bu reklamlar sizi her tıklama için ücretlendirir ve belirli arama terimleri girildiğinde görünecek şekilde özelleştirilebilir, böylece reklamlarınız spesifik bir ürünü veya hizmeti arayan kitleleri hedefler. Bu reklamlar, bireylerin çevrimiçi davranışlarından toplanan verilere dayandıklarından ve alakalı reklamları doğru kişilere doğru zamanda sunarak web sitesi trafiğini artırmak için kullanıldığından son derece etkili olabilir. Bu reklamlar aynı zamanda yeniden pazarlamayı da içerir; bu, müşterilerin eylemlerine bağlı olarak, pazarlama otomasyon araçlarının benzersiz, kişisel platformlar arası reklamlar oluşturabileceği anlamına gelir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO).

SEO, web sitenizin içeriğini, teknik kurulumunu ve erişimini optimize etme sürecidir, böylece sayfalarınız belirli bir anahtar kelime terimleri kümesi için bir arama motoru sonucunun en üstünde görünür. SEO kullanmak, ilgili ürünleri aradıklarını ima eden davranış sergilediklerinde ziyaretçileri sitenize çekebilir; bu, arama yapan kişilerin %90’ının henüz bir marka üzerinde karar vermediği düşünüldüğünde oyunun kurallarını değiştirebilir. Google Ads, Facebook ve Instagram reklamcılığı ve yeniden pazarlamanın önemi çok büyük olsa da, arama motoru optimizasyonu yoluyla kazanılan organik çevrimiçi trafik, arama sıralamaları da site trafiği üzerinde muazzam etkiye sahiptir. Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanarak, görünürlüğü büyük ölçüde artırmak ve kalıcı bir müşteri ilişkisine başlamak için SEO’yu kullanabilirsiniz. SEO, popüler anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanarak bir web sitesinin çevrimiçi arama sonuçlarındaki sıralamasını ve dolayısıyla organik site trafiğini artırmak olarak tanımlanır. Görünürlük, kalıcı bir müşteri ilişkisinin ilk adımı olduğundan, güçlü SEO stratejileri dijital pazarlama kampanyalarında büyük ölçüde etkilidir.

İçerik pazarlama.

Etkili içerik pazarlaması, doğası gereği dışa dönük bir tanıtım değildir, daha çok bilgi arayan tüketicileri eğitmeye ve onlara ilham vermeye hizmet eder. Hedef kitlenizle alakalı içerik sunduğunuzda, sizi bir sektör lideri ve güvenilir bir bilgi kaynağı olarak gösterebilir, bu da diğer pazarlama çabalarınızın kaybolma olasılığını azaltır. Kendi kendini yöneten alıcı çağında, içerik pazarlaması ücretli arama reklamcılığına göre üç kat daha fazla potansiyel müşteri elde ettiğinden, ek çabaya değer.

Sosyal medya reklamları.

Etkili sosyal medya pazarlamasının anahtarı, sadece aktif sosyal medya hesaplarına sahip olmaktan fazlasını gerektiriyor. Mümkün olduğunca çok sayıda paylaşım fırsatı yaratmak için pazarlama çabalarınızın her yönüne sosyal unsurlar da eklemelisiniz. Hedef kitleniz içeriğinizle etkileşim kurmak için ne kadar ilham alırsa, onu paylaşma olasılıkları da o kadar artar ve potansiyel olarak meslektaşlarına da müşteri olma konusunda ilham verir.

E-posta pazarlama.

Yirmi yıldan fazla bir süre sonra bile, e-posta hala müşterilere ulaşmanın en hızlı ve en doğrudan yoludur. Bugün, başarılı e-posta kampanyaları, müşterinizin gelen kutusuna gömülmemek için inanılmaz derecede ilgi çekici, alakalı, bilgilendirici ve eğlenceli olmalıdır. Başarılı olmak için, pazarlama e-postalarınızın beş temel özelliği karşılaması gerekir. Güvenilir, alakalı, konuşkan, kanallar arasında koordine edilmiş ve stratejik olmalıdırlar.

Mobil pazarlama.

Mobil cihazlar ceplerimizde saklanmakta, yataklarımızın yanına oturmakta ve gün boyu sürekli kontrol edilmektedir. Bu, mobil cihazlarda pazarlamayı inanılmaz derecede önemli hale getiriyor — tüketicilerin üçte ikisi, geçen hafta mobil cihazlarda reklamını gördükleri belirli bir markayı hatırlayabiliyor — ancak mobil, özel doğası göz önünde bulundurulduğunda da oldukça dikkate değer özellikler barındırıyor. SMS, MMS ve uygulama içi pazarlama, müşterilerinize cihazlarından ulaşmak için sahip olduğunuz seçeneklerdir, ancak bunun ötesinde, pazarlama çabalarınızın diğer dijital pazarlama kanallarınızdaki koordinasyonunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Başarılı bir dijital pazarlama stratejisinin getirisi nedir?


Dijital pazarlamada getiri yani ROI, standart reklamların getirisinden çok daha fazlasını içerir, organik içerik pazarlaması da dijital pazarlama alanında önemli bir aktördür.

Dijital pazarlama, müşterilere reklamların ötesinde ulaşır. İnternet kullanıcılarının yüzde yetmişi, geleneksel reklamlara kıyasla ürünler hakkında içerik yoluyla bilgi edinmek istemektedir (MDG, 2014).

Dijital pazarlama, içerik pazarlamasını yönlendirir. İlk beş B2B içerik pazarlama taktiği; sosyal medya içeriği (%92), e-bültenler (%83), web sitenizdeki makaleler (%81), bloglar (%80) ve yüz yüze etkinlikler (%77).

Dijital pazarlama, SEO için hayati önem taşır. Google’daki ilk organik arama sonuçları, bir arama terimi için trafik payının %32,5’ini oluşturur (Chitka).

Dijital pazarlama stratejinizi planlama, uygulama ve optimize etme


Dijital pazarlama stratejinize, önce kitlenizi ve hedeflerinizi belirleyerek ve ardından her zaman gelişmenizi sağlamak için önemli olan metrikleri (daha fazla tıklama, daha fazla satış, daha fazla görünürlük vs.) belirleyerek başlayın.

  1. Adım: Kitlelerinizi tanımlayın ve segmentlere ayırın. Bugün alıcılar, her temas noktasında kişiselleştirilmiş bir deneyim bekliyor. Bunu yapmak için, demografik, firmaografik ve teknografik niteliklerinin yanı sıra soruları ve sorunlu noktalarını nasıl ele alacağınızı anlamanız gerekir.

2. Adım: Hedefleri ve ölçüm stratejisini belirleyin. Hedeflerinizi ve ölçüm stratejinizi oluşturmak için kişileri belirlemek ve satış yolculuklarının net bir görünümünü elde etmek için hedef kitle bilgilerini kullanın. Önemli ölçümler arasında gösterimler, erişim, tıklamalar, tıklama oranı (TO), etkileşim oranı, dönüşümler, olası edinme başına maliyet (EBM), bin görüntülenme başına maliyet (eBGBM) ve yatırım getirisi (ROI), reklam harcamasının getirisi (ROAS), ilk ve çoklu dokunma ilişkilendirme ve yaşam boyu müşteri değeri (LCV).

  1. Adım: Reklam platformunuzu ve kanallarınızı ayarlayın. Reklam teknolojisinin gezinmesi biraz zaman alabilir, bu nedenle başlamadan önce doğru veri yönetimi platformlarına (DMP’ler), talep tarafı platformlarına (DSP’ler), arz tarafı platformlarına (SSPS) ve reklam alışverişlerine sahip olduğunuzdan emin olun. Ekibinizi düzenleyin, herkesin hedeflerini iletin ve kanallarının dijital pazarlamanın büyük resmine nasıl uyduğunu gösterin.
  2. Adım: Başlatın ve optimize edin. Dijital pazarlama, satın alma, trafik, müşteri sadakati oluşturma ve markalaşma için kullanılabilir. Metrikleri düzenli olarak gözden geçirin, böylece nerede mükemmel olduğunuzu ve bu yüksek etkili, yüksek talepli alanda lider olmak için nerede çalışmanız gerektiğini bilirsiniz.

Kaynak