Google Ads Nasıl Kullanılır?

Google Ads Nasıl Kullanılır: İnternet Reklamcılığı 101


Google Ads ile internet reklamcılığı, yeni müşterilere ulaşmanın ve işletmenizi büyütmenin en etkili yollarından biridir. Ancak, başlamadan önce, reklam harcamalarınızdan elde ettiğiniz yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak ve hata yapmaktan kaçınmak için Google Ads’i nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Dipnot: Yazımızda sıklıkla göreceğiniz “PPC”, tıklama başına maliyet anlamına gelir ve çoğunlukla Google Arama Ağı’na atıfta bulunmak için kullanılır.

Google Ads nedir?


Google Ads, Google’ın sahibi olduğu ve işlettiği internet reklamcılığı platformudur. Aynı zamanda dünyanın en büyük ve en yaygın olarak kullanılan çevrimiçi reklamcılık ağıdır ve milyonlarca işletme, yeni müşterilere ulaşmak ve işlerini büyütmek için Google reklamcılığını kullanarak çevrimiçi reklam verir.

Google Ads’i kullanmayı seçen reklamverenler, kullanıcıları iki ana ağda (Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı) hedefleyebilir. Arama ağı, reklamverenlerin işleriyle alakalı anahtar kelimelere teklif verdikleri ve reklamlarını bir arama sorgusunun parçası olarak Google’a giren kullanıcılara reklamlarını gösterme şansına sahip oldukları tıklama başına ödeme reklamcılığı yöntemidir. Tıklama başına ödeme reklamcılığı, ücretli arama olarak da bilinir.

Görüntülü reklam ağı, reklamverenlere, Görüntülü reklam ağının parçası olan web sitelerine görsel afiş tarzı reklamlar yerleştirme seçeneği sunar. Google Görüntülü Reklam Ağı, geniş bir potansiyel kitle olan küresel İnternet kullanıcılarının yaklaşık %90’ına ulaşır.

Hem arama hem de görüntülü reklam kampanyaları Google Ads aracılığıyla yönetilse de, “Google Ads” terimi genellikle Arama Ağı için kullanılır.

Google Ads Hesabı Nasıl Kurulur?

Google Ads’de reklam vermeye başlamadan önce bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekir. Yeni bir Google Ads hesabı oluşturmak kolaydır ve sadece birkaç dakika sürer.

Mevcut bir Google hesabını kullanarak hesabınızı oluşturabilir veya özellikle Google Ads için kullanmak üzere yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Ardından, konumunuz ve saat diliminiz gibi hesabınız için bazı temel özellikleri belirlersiniz. Son olarak, Google’ın sizi her ay doğru bir şekilde faturalandırabilmesi için fatura ayrıntılarını ayarlayacaksınız.

Google Ads hesabınızı kurmaya yönelik eksiksiz bir kılavuz için bizzat Google’ın rehberini okuyabilirsiniz.

Google Ads Nasıl Kullanılır: Hesap Optimizasyonu

Google Ads hesabınızı oluşturduktan sonra, sıra Google Ads hesabının kendisini yapılandırmaya gelir. Mantıksal bir hesap yapısının, Kalite Puanı gibi bazı önemli PPC ölçümleri üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Google Ads hesabınızın doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olmanın aşağıdakiler dahil birçok avantajı vardır:

1.Daha alakalı trafik ve tıklamalar
2.Daha yüksek Kalite Puanları (ve dolayısıyla, daha düşük tıklama başı maliyetler)
3.Hesabınızın optimize edilmesini ve bakımını kolaylaştırmak


Yalnızca tek bir kampanya yürütmeyi planlıyorsanız, Google Ads hesap yapınız büyük olasılıkla oldukça basit olacaktır. Bununla birlikte, aynı anda birden fazla kampanya yürütmeyi planlıyorsanız veya gelecekte bunu yapmayı planlıyorsanız, en başından itibaren en uygun hesap yapısını dikkate almanız gerekir.

İdeal Google Ads hesabı, her biri kendi reklam gruplarına sahip olacak bağımsız kampanyalar halinde yapılandırılmıştır. Buna karşılık, her reklam grubunun kendi anahtar kelimeleri, benzersiz reklam metni ve açılış sayfaları olacaktır. Aşağıdaki şema, bir hesabın verimli kullanılması için nasıl kurulması gerektiğini göstermektedir:

AdWords Account: Ads Hesabınız, Ad Campaign: Reklam Kampanyası, Ad Group: Reklam Grubu, Keywords: Anahtar Kelimeler, Ad Text: Reklam Metni, Landing Pages: Nihai URL veya Açılış Sayfası

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bir AdWords hesabını yapılandırmanın birkaç yolu vardır. Örneğin, işletmeniz birkaç bağımsız pazarda faaliyet gösteriyorsa, Google Ads hesabınızı web sitenizin yapısına, reklamını yaptığınız ürün veya hizmet türlerine veya coğrafi konuma göre yapılandırabilirsiniz.

Google Ads Nasıl Kullanılır: Anahtar Kelime Seçimi

Artık Google Ads hesabınızı kurup yapılandırdığınıza göre, Google Ads’in çalışmasını sağlayan temel yapı taşlarını, yani anahtar kelimeleri incelemenin zamanı geldi.

Adlarından da anlaşılacağı gibi, anahtar kelimeler, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için bir arama yaparken Google’a girdikleri anahtar kelimeler veya kelime öbekleridir. Google Ads, reklamverenlerin işleriyle alakalı anahtar kelimeler için teklif vermelerini sağlayarak çalışır, böylece bu anahtar kelimeler girildiğinde reklamları kullanıcılara gösterilir. Reklamverenler, anahtar kelimelere doğrudan “satın almak” yerine teklif verir, çünkü Google Ads, yalnızca en büyük bütçeye sahip reklamverenlerin başarılı olmasından ziyade, bir eşitlik ve adil rekabet ortamı sağlamak için bir açık artırma şeklinde çalışır.

Google Ads için Anahtar Kelime Planlayıcısı

Anahtar kelimelere teklif vermeden önce, hangi anahtar kelimelerin teklif vermeye değer olduğunu bilmeniz gerekir. Bu, anahtar kelime araştırma aşamasında belirlenir.

Yeni bir Google Ads kampanyası başlatırken anahtar kelime araştırması yapmanın birçok farklı yolu vardır ve Google’ın kendi anahtar kelime planlayıcısı mükemmel bir başlangıç noktasıdır.

Başlamak için bir arama terimi girmeniz yeterlidir; Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı, arattığınız kelime ile ilgili kapsamlı bir anahtar kelime listesi oluşturacaktır. Ayrıca, ilgili anahtar kelimelerin aranma sıklığı, arama hacmi ve anahtar kelimenin rekabet gücüne ilişkin verileri de göreceksiniz. Ek olarak, ortalama tıklama başı maliyetler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google Ads Nasıl Kullanılır: Çarpıcı Reklam Metinleri Yazmak

İşletmenizle alakalı anahtar kelimeleri belirledikten sonra, yapmanız gereken tek şey tıklanmak canavarı, çekici, ikna edici reklam metinleri yazmaktır.

Google Ads çok çeşitli reklam biçimleri sunsa da, metin tabanlı arama ağı reklamları Google Ads’in temelini oluşturur. Reklam metni yazmak zorlu bir iştir çünkü potansiyel müşterilerinize hitap eden ve onları reklamınızı tıklamaya ikna eden ikna edici bir mesaj oluşturmak için oldukça sınırlı bir alana sahipsiniz.

Reklam metni yazarken dikkate alınması gereken birçok unsur vardır. Dil seçiminiz çok önemlidir ve reklamlarınızın tonu üzerinde dramatik bir etkiye sahip olabilir. Bazı reklamlar, ziyaretçileri tıklamaya teşvik etmek için korku ve hatta komedi gibi duygusal yöntemlerden yararlanırken, diğerleri reklamlarını daha çekici hale getirmek için özel tekliflerden, promosyonlardan yararlanır.

Daha fazlasını öğrenmek veya hesap yönetimi konusunda profesyonel bir destek almak için bize ulaşmaktan çekinmeyin!