Google Ads’in Fiyatı Ne Kadar?

Google Ads’in Maliyeti Ne Kadar?

Google Ads’in maliyeti nedir? Bu soru aslında anlaşılabilir bir sorudur ve özellikle reklam vermeye yeni başlayanlar veya başlamayanlar tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Sonuçta, internet reklamcılığında yeni olanlar muhtemelen en çok Google’da reklam vermek için ne kadar para harcamaları gerektiğini ve hatta bunu karşılayıp karşılayamayacaklarıyla ilgileniyorlar!

Maalesef, bu sorunun tek bir doğru cevabı yok. Verebileceğimiz en net (ve en çileden çıkarıcı) cevap şudur: duruma göre değişir.

Bunun nedeni, Google Ads maliyetinin çeşitli değişkenlere bağlı olmasıdır. Bu kılavuz, tüm bu değişkenleri ve daha fazlasını, Google Ads’i kullanmanız gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olmak için aşağıdakileri kapsamaktadır:

 • Google Ads açık artırmasının tam olarak nasıl çalıştığını açıklayacağız.
 • Bir Google Ads kampanyasının maliyetini etkileyen değişkenleri tartışatacağız.
 • Google Ads hesabınız için gerçekçi bir bütçe belirlemek üzere anlamanız gereken kavramları aydınlatacağız.

Son olarak, tüm bunlardan sonra oluşabilecek baş ağrısı ihtimaline karşı, her şeyi özenle paketlenmiş bir “özet” bölümüne toplayacağım. Ama endişelenmeyin, zamanla mantık oturacaktır. Hadi başlayalım!

Neden net bir Google Ads fiyatı yok?

Yukarıda bahsedildiği gibi (ve tam olarak bu kılavuzu hazırlama sebebimiz), Google Ads’in işletmenize ne kadara mal olacağı sorusunun basit veya tek bir cevabı yoktur. Google reklam maliyetleri, sektörünüze, müşteri yaşam döngünüze ve mevcut trendlere (ör. pandemi süreci) bağlı olarak değişebilir.

Sektör


Örneğin, profesyonel hizmetler sektörü (hukuk, muhasebe, emlak vb.), Google Ads’deki en rekabetçi sektörlerden biridir ve genellikle tıklama başına daha pahalı maliyetlere (TBM) dönüşür. Bu, profesyonel hizmetler sektörünün doğasından kaynaklanmaktadır: yeni bir müşteri, işletmenize bağlı olarak 1.000 – 10.000 Lira arasında hatta belki daha fazla bir getiri sağlayabilir, bu nedenle 50 Lira tutarında bir TBM, bu müşteri için ödenmesi gereken küçük bir fiyattır.

Öte yandan, sanat ve eğlence sektöründeki işletmelerin TBM’leri daha küçüktür, ancak 1000- 10.000 Liralık rakama ulaşmak için çok daha fazla müşteriye ulaşmaları gerekir.

Müşteri yaşam döngüsü


Müşterinizin yaşam döngüsünü de hesaba katmalısınız. Daha büyük meblağlı alışverişler için (mesela araba satın alımı), potansiyel müşterilerin karar verme sürecinde ilerlemesi daha uzun sürer ve işletmenizin bu yolculuk boyunca akılda kalması gerekir – bu, web sitenize birden çok ziyaret, bir veya iki içerik indirme veya son adımı atmadan önce bir web seminerine katılım ve daha fazlasını içerebilir…

Mevcut trendler


Elbette büyük tüketiciler ve işletmeler uyum sağlamak için davranışlarını değiştiriyorlar, Google Ads’i çalıştırmanın maliyeti de salgından etkilendi – bazı endüstriler için olumlu, diğerleri için yıkıcı bir şekilde. Mesela e-ticaret siteleri için pandemi sürecinde satışlar artarken, maliyetlerde düşüş gözlenmiştir.

Öte yandan, Seyahat ve Turizm, Aile ve Toplum ve İnternet ve Telekom gibi salgın tarafından sert şekilde etkilenen pek çok sektör var. Artık Google Ads fiyatlandırmasının temel etkenlerinden bazılarını anladığınıza göre, daha teknik konulara geçelim (yani Google Ads’in iç işleyişine geçelim).

Google Ads nasıl çalışır?

Google Ads’in size neye mal olacağını tam olarak anlamak için, öncelikle platformun nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Google Ads hakkındaki en büyük yanılgılardan biri de, en çok paraya sahip reklamverenlerin en fazla etkiye sahip olacağıdır. Daha büyük bir reklam bütçesi asla kötü bir şey değilken, Google Ads aslında birçok yeni reklamverenin düşündüğünden daha dengeli bir mekanizmaya sahiptir.

Google Ads açık artırması

Google Ads, esasen bir açık artırma ile aynı şekilde çalışır. Bu sürecin nasıl işlediğine bir göz atalım.

Bir kullanıcı Google arama çubuğuna bir kelime veya kelime öbeği (arama sorgusu olarak bilinir) yazdığında, Google bu sorgunun reklamverenlerin şu anda teklif verdiği anahtar kelimeleri içerip içermediğine bakar. Google Ads reklamverenleri, kullanıcının arama sorgusundaki anahtar kelimelerden herhangi birine aktif olarak teklif veriyorsa, reklam açık artırması başlar.

Ad Rank (Reklam Sıralaması)

Google daha sonra, reklamınızın ücretli sonuçlar bölümüne yerleştirilip yerleştirilmeyeceğini ve nereye yerleştirileceğini belirleyen her bir rekabet eden reklamın Reklam Sıralamasını hesaplayacaktır. Reklam Sıralaması, maksimum teklifiniz ve Kalite Puanınız ile hesaplanır:

Kalite Puanınız, tamamen ayrı bir konuda açıklanması gereken bir dizi değişkene bağlıdır. Fakat kısaca, anahtar kelimelerinizin reklam metninizde ne kadar sık geçtiği, yine anahtar kelimelerinizin açılış sayfasında ne kadar geçtiği ve anahtar kelimenizin sahip olduğu tıklama oranının ortalamasıdır.

Google Ads açık artırmasındaki diğer değişkenler

Reklam Sıralamanızı ve nihayetinde reklam harcamalarınızı etkileyen birkaç başka değişken vardır, ancak bilinmesi gerekenler maksimum teklif ve Kalite Puanıdır. Aşağıda, Reklam Sıralamanızı etkileyen ek faktörlerin bazıları (ama kesinlikle tümü değil) verilmiştir:

 • Reklam alaka düzeyi
 • Açılış sayfası alaka düzeyi ve deneyimi
 • Açık artırma anında kalite
 • Cihaz, konum ve kullanıcıların aramalarının bağlamı
 • Alternatif teklif verme yöntemleri
 • Alternatif reklam biçimleri

Artık Google Ads reklamcılığının temellerini, yani Google Ads açık artırmasının nasıl çalıştığını ve Kalite Puanının Reklam Sıralamasıyla nasıl ilişkili olduğunu anladığımıza göre, Google Ads maliyetinin bir sonraki bileşenine geçelim: bütçe oluşturma.

Google Ads maliyetlerinizi düşürmenin ilk adımı, nerede zorlandığınızı bulmaktır. Ücretsiz bir Google Ads hesap denetimi için hemen bize ulaşabilirsiniz!

Google Ads bütçesi nasıl harcanır?

Pek çok yeni Google Ads kullanıcısının kendilerini içinde bulduğu yaygın (ve talihsiz) bir senaryo, reklam bütçelerinin beklediklerinden çok daha hızlı harcanmasıdır. Ay için ayırdığınız şeyin birkaç gün içinde buharlaştığını görmek sadece endişe verici değil; aynı zamanda birçok işletmenin Google Ads’in aşırı derecede pahalı olduğuna inanmasına neden olmasının da nedenidir. Ama merak etmeyin, bu böyle gitmek zorunda değil. Çoğu zaman bu problemin sebebi, Google Ads bütçelemesinin nasıl çalıştığının yanlış anlaşılmasının sonucudur. Öyleyse bu durumu düzeltelim.

Google Ads bütçesine karar vermek

Genel olarak, Google Ads bütçenizi diğer herhangi bir bütçeyle aynı şekilde düşünebilirsiniz: Bütçenizin çoğunu oluşturan temel bir rakamla başlarsınız, ardından işlerin değişmesi veya bir şeylerin ters gitmesi durumunda biraz hareket alanı bırakırsınız. Özellikle Google Ads bütçesi belirlerken, başlangıç için en mantıklı yaklaşım, kampanya bazında bütçe belirlemektir. Günlük bütçelerle başlayalım.

Günlük Bütçe

Google Ads kampanyalarınızın her birinin, hesabınızdaki diğer kampanyalardan bağımsız olarak her bir kampanyanın belirli parametrelerini kontrol edebileceğiniz kendi ayarlar sekmesi vardır. Bu nedenle, kampanyalarınızın her birinin kendi günlük bütçesi olmalıdır. Aynı anda birkaç kampanya yürütüyorsanız, bütçenizi akıllıca harcayabilmek için bunlara farklı öncelikler verdiğinizden emin olun. Örneğin, en çok satan ürününüzün reklamını yapan Kampanya A, işletmeniz için içeriği dönüşüm hunisinin en üstünde potansiyel müşterilere tanıtan Kampanya B’den daha önemli olabilir. Bu durumda, muhtemelen A Kampanyasına daha büyük bir günlük bütçe ayırmak isteyeceksiniz.

Aylık bir reklam bütçesi planlamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey her bir kampanya için günlük bütçelerin dökümünü hesaplamak ve her kampanyanın önceliğine bağlı olarak cüzdanınızı ayarlamaktır.

Günlük Bütçeler Nasıl Harcanır?

Diyelim ki TBM’si 0,25 TL olan bir reklamınız var ve günde 300 reklam tıklaması almak istiyorsunuz. Bu rakamları kullanarak tahmini bir günlük bütçe hesaplayabilirsiniz:

0,25 TL x 300 = 75 TL

Bu örnekte, maksimum TBM’niz 0,25 TL, ödeyeceğiniz en yüksek tutar 0,25 TL. Ancak, her bir reklam açık artırmasının değişkenlerine bağlı olarak, tıklama başına ücretlendirilebileceğiniz gerçek tutar değişebilir. Maksimum TBM’nizi 0,25 TL olarak ayarlarsanız, bir tıklama için asla bundan daha fazlasını ödeyemeyeceğinizi unutmayın.

Google Ads maliyetleri ile ilgili temel noktalar

Bu kılavuzda çok şey ele aldık, bu yüzden, Google Ads’de ne kadar harcayabileceğiniz konusunda kendinizi yönlendirmek için kullanabileceğiniz temel çıkarımları gözden geçirelim.

 • Hesaplamalara girmeden önce, bir işletme için Google reklamcılığının maliyeti sektörüne, müşteri yaşam döngüsüne ve mevcut tüketici eğilimlerine bağlı olacaktır.
 • Google Ads, yüksek kaliteli reklamları daha düşük maliyetler ve daha iyi reklam yerleşimiyle ödüllendiren bir açık artırma sistemine dayanmaktadır.
 • Reklam planlaması, coğrafi hedefleme ve cihaz hedefleme gibi taktikleri kullanarak Google Ads bütçenizin nasıl harcanacağı konusunda sıkı kontrol uygulayabilirsiniz.
 • Google Ads’de ortalama tıklama başına maliyet, Arama Ağı’nda 1 TL ile 2 TL arasındadır.
 • Görüntülü Reklam Ağı’ndaki ortalama TBM 1 liranın altındadır.
 • Google Ads ve Bing Ads’teki en pahalı anahtar kelimelerin maliyeti tıklama başına 50 TL veya daha fazladır. Bunlar, danışmanlık ve sigorta gibi müşteri yaşam boyu değerleri yüksek olan sektörlerde genellikle oldukça rekabetçi anahtar kelimelerdir.
 • Dev perakendeciler, Google Ads’de ücretli aramaya yılda 50 milyon dolara kadar harcama yapabilir.

Google Ads fiyatı sizin için uygun mu?

Bu yazıda fazlasıyla belirttiğimiz gibi, bir reklam kampanyası yürütmenin maliyeti üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek çok sayıda faktör vardır, ancak unutmayın: hemen hemen her türden işletme, Google Ads’den verim sağlayabilir! Bu yazıda ele aldığımız herhangi bir şey aklınıza takılırsa veya belirli sorularınız varsa, bize ulaşın ve elimizden gelen en iyi şekilde yanıtlayalım.