Google Ads’te Geniş Eşlemeyi Kullanarak Başarılı Olmak için 4 İpucu

Google Ads’te Geniş Eşlemeyi Kullanarak Başarılı Olmak için 4 İpucu

Günde yaklaşık 3,5 milyar aramayla, tıklama başına ödeme yoluyla işletmeniz için tüm alakalı arama terimlerini yakalamak zor olabilir. Sorunları daha da karmaşık hale getirmek için, Google geçen ay değiştirilmiş geniş eşlemenin kaldırılacağını duyurdu, bu da bazı arama sorgularının artık bu sorgu için kelime sırasına göre görüntülenemeyeceği anlamına geliyor.

Bu, reklamverenlerin anahtar kelime listelerini yalnızca tam ve sıralı eşleme için genişletmekle kalmayıp, aynı zamanda geniş eşlemeyi de benimsemeleri gerekeceği anlamına gelir.

Bu korkutucu görünse de (birincisi, yıllar boyunca geniş eşlemeden geldiğini gördüğüm oldukça çılgın aramalar biliyorum), hedef Başına Maliyette dönüşümlerde önemli bir artış görürken geniş eşlemeyi kucaklamanın bir yolu var. Geniş eşleme, arama kampanyalarınıza dahil edilecek yeni anahtar kelimeleri belirlemek için gerçekten iyi bir tümünü yakalama stratejisi olabilir.

Bu makalede, kendi müşterimin başarısından bazı verileri geniş eşleme ile paylaşacağım (pandeminin endüstride sert darbesi olan bir sektörde) ve bankayı bozmadan bunu güvenli bir şekilde test etmek için dört ipucu vereceğim. Bunlar;

  1. Performanstaki değişiklikleri izleyin
  2. Otomasyonu benimseyin ve ona güvenin
  3. Arama sorgusu raporlarınızı sık sık inceleyin
  4. Hedeflerinize ulaşırken sabırlı olun

Geniş eşleme ile başarıyı görme (örnek)

İki yılı aşkın süredir seyahat endüstrisindeki bir müşteriyle çalışıyoruz ve (şaşırtıcı bir şekilde) COVID-19 ile dönüşüm hacmini istikrarlı bir şekilde sağlamak daha zor oldu. Farklı seyahat rotalarının tümünü hesaba katarken yüz binlerce kombinasyon varken arama trendlerini takip etmek neredeyse imkansızdır.

Şubat ayında, en çok dönüşüm sağlayan arama sorgularımızı alıp bunları değiştiriciler olmadan geniş eşlemeli anahtar kelimeler olarak eklemeye başladık. Azaltılmış bir EBM (Edinme Başına Maliyet) hedefi altında çalıştığımızdan, bunun daha düşük bir maliyetle sabit miktarda dönüşüm hacmi elde etmemize yardımcı olacağını umuyorduk. Şimdiye kadar, geniş eşlemeli anahtar kelimelere göre EBM’de% 30 düşüş ve genel dönüşüm oranında% 7 artış gördük. Bu anahtar kelimeler ayrıca Şubat ayındaki dönüşümlerimizin% 75’ini oluşturdu.

Bunun etkili bir strateji olduğunu söylemek güvenlidir. Yalnızca EBM’mizi iyileştirmekle kalmadık, aynı zamanda tam ve sıralı eşlemeli anahtar kelime stratejimize dahil edilebilecek yeni anahtar kelimeler de belirledik.

Ancak, geniş anahtar kelimeleri test ederken dikkatli olmak istersiniz. Özellikle bir B2B reklamverenseniz, sağladığınız dönüşümlerin kalitesinde bir düşüş görmediğinizden emin olmak her zaman önemlidir. Müşterim için bu dönüşümler doğrudan rezervasyonlardır, bu nedenle bu dönüşümlerin değerinin tam eşlemeli anahtar kelimelerden gelenler kadar yüksek olduğunu biliyorduk.

Geniş eşlemeyi etkili bir şekilde kullanmak için 4 ipucu

Bunun kendi kampanyalarınıza dahil edebileceğiniz bir strateji olup olmadığından hala emin değil misiniz? İşte bunu denerken daha güvende hissetmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

1. Performanstaki değişiklikleri izleyin

Eşleme türü düzeyinde performans ve EBM’deki değişiklikleri izleyebilmenizi sağlamak için Google arayüzünde gösterge tablosu raporları oluşturun. Bu raporlara her zaman Maliyet, TBM ve Dönüşüm Başına Maliyet eklemenizi öneririm. Bu, her bir eşleme türünden gelen trafiği optimize etmek için kendi tarafımda fazladan çalışmam gerekip gerekmediğini anlamamı kolaylaştırıyor.

2. Otomasyonu benimseyin ve ona güvenin

Bu eşleme türüne sahip otomatik bir teklif stratejisi kullanın. Google, geçmiş kullanıcı verilerine dayalı olarak kullanıcı davranışını tahmin etme yeteneğini geliştirmek için yıllar boyunca pek çok sayıda çalışma yaptı. Bu, dönüşüm hunisinin en iyisi stratejisi olarak hareket edeceğinden, web sitesine yönlendirdiğiniz trafiğin kalitesini artırmaya yardımcı olacak otomasyondan yararlandığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Not: Bir “Hedef EBM” veya “Hedef ROAS” teklif stratejisi kullanmadan önce, bu geniş anahtar kelimeleri eklediğiniz kampanyanın halihazırda en az 15 dönüşüme sahip olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bu test için yeni bir kampanya oluşturuyorsanız veya bu kriterleri henüz karşılamadıysanız, bir “Dönüşümü En Üst Düzeye Çıkar” teklif stratejisiyle başladığınızdan emin olun. Bu, algoritmanın belirli bir EBM hedefi için optimize etmeden önce ihtiyaç duyduğu verileri toplamasına olanak tanır. Kendi müşterilerim için, kampanya kendi mali hedeflerinize ulaştığı sürece kalıcı olarak Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma stratejisine bırakmanın başarısını gördüm. Aksi takdirde, yavaşça bir EBM hedefi eklersiniz ve bu hedefe ulaşmak için kampanyaya zaman (1-2 hafta) verirsiniz.

3. Arama sorgularınızı sık sık analiz edin

Ekstra işi burada yapmanın geri dönüşü çok yüksektir. Geniş eşlemeli trafiğinizi öğrenmenin önemli olduğunu farkındalığını görün. Bu, hangi trafiğin dönüştüğünü ve hangi trafiğin dönüşmediğini anlayabilmeniz için arama sorgusu raporlarını yeterince sık incelemek anlamına gelir. Sonraki adımlara karar verirken bu verilere bakmamın birkaç farklı yolu var.

Düşük dönüşüm oranına sahip alakalı terimler

Bu arama sorguları EBM’nizi artırma eğilimindedir, bu nedenle nedenini anlamak önemlidir. İsim kopyasının ve açılış sayfasının gerçekten bu kitleye hizmet edip etmediğine bakmaya değer olabilir. Değilse, oldukça alakalı bir isim kopyasıyla kendi isim grubuna ayırmayı test ederdim. Bazen içgüdüsel tepki bu trafiğe teklif vermemek olabilir, ancak muhtemelen bu trafiği optimize etmeye ve onu kendi yararınıza kullanmaya çalışmak yerine işinizi masada bırakıyorsunuz.

Yüksek dönüşüm oranına sahip alakalı terimler

Genel performans metrikleriniz üzerinde gerçekten bir etki görebileceğiniz yer burasıdır. Bu arama sorgularını anahtar kelime olarak eklediğinizden ve onlara hak ettikleri bütçeyi verdiğinizden emin olun.

Düşük dönüşüm oranına veya 0 dönüşüme sahip olan alakasız terimler

Otomatik bir teklif stratejisi kullanıyorsanız, Google dönüşüm olasılığı daha yüksek olan bu kullanıcıların peşinden otomatik olarak gittiğinden, bunlar düşündüğünüz kadar ortaya çıkmayacaktır. Ancak, aramalara bakmak ve dönüşmeyeceğini bildiğiniz herhangi bir trafik için negatif anahtar kelimeler eklemek yine de önemlidir.

4. Hedeflerinize ulaşırken sabırlı olun

Yukarıdaki iş kolay değil ve kesinlikle zaman alıyor. Geniş eşleme stratejinize hedeflere ulaşması ve bu ek dönüşümleri getirmesi için uygun zamanı ayırdığınızdan emin olmak istersiniz. Bu, teklif stratejinize trafiği optimize etmek için ihtiyaç duyduğu dönüşüm verilerini toplaması için zaman vermek ve yukarıda bahsedilen işi yapmak için kendinize zaman vermek anlamına gelir. Müşterilerimize her zaman bu stratejiyi bize neler yapabileceğini göstermeleri için en az 4-6 hafta vermemizi öneririm.

Geniş eşlemeyle başarılı olmak için bu ipuçlarını izleyin

Tıklama başına ödeme reklamcılığı muhtemelen daha karmaşık hale gelecektir. Muhtemelen daha fazla değişiklik olacak ve kampanyalarımızı yönetme ve büyütme şeklimizden asla memnun olmadığımızdan emin olmamız gerekiyor. Google’ın değiştirilmiş geniş eşlemeli anahtar kelimelere yaptığı değişiklik, bizi kampanyaları yapılandırmanın ve optimize etmenin yeni yollarını bulmaya zorlayacak pek çok örnekten yalnızca biridir. İyi haber şu ki, bu değişikliklerin sonuçlarını ve kendi kampanyalarımızda yaptığımız testleri ölçmeye devam ettiğimiz sürece, günün sonunda performans üzerinde bir etkimiz olabilir.