Google’da Rakiplerden Önde Çıkın

Google’da Rakiplerinizi Geçmek için 7 Sağlam Strateji

Google’da öne çıkmak, yalnızca iyi bir reklam yönetimiyle değil, aynı zamanda en iyi SEO uygulamaları ve Google’ın sunduğu araçlardan yararlanarak başarılabilir, böylece web sitenize, hizmet sayfalarınıza ve blog yayınlarınıza tıklama alırken uzun vadeli organik trafik çekebilirsiniz. Doğru bir stratejiyle, potansiyel müşteriler satın almaya hazır olduğunda rakiplerinizden önce sizi bulabilirler.

Sektörünüzde rekabetçi kalmak istiyorsanız, SEO ve internet reklamcılığı stratejinizi değerlendirmeniz ve rakiplerinizden kesin olarak sıyrılmanızı sağlayacak bir plan oluşturmanız gerekir. Mevcut pazarlama planınızın aşağıda belirteceğimiz yedi temel unsurunu değerlendirerek başlayın, bunların her biri görünürlük çabalarınız için büyük önem taşıyacak.

Google’da rakiplerinizin arasından nasıl sıyrılabilirsiniz?

Google’ın arama motoru sonuç sayfaları, çeşitli öne çıkma fırsatlarıyla doludur. Reklamlar, organik sonuçlar, yerel sonuçlar, resimler, alışveriş sonuçları ve daha fazlası. Aşağıda, arama platformunda rakiplerinizin önüne geçmenin bazı ulaşılabilir yolları bulunmaktadır.

1.Etkileyici Google Arama Ağı reklamları yapın

Rakiplerinizin arasından sıyrılan harika Google reklamları oluşturmanın birçok yolu vardır. Anahtar kelime araştırmanızı yapın, reklam varyasyonlarını test edin (belki bir başlıktaki anahtar kelimelere, diğerinde yaratıcılığa veya hikaye anlatmaya odaklanabilirsiniz), reklam uzantılarını kullanın, reklam metni için müşteri geri bildirimlerini kullanın, reklamlarınızı yerel olarak odaklayın. Etkili Google reklamları oluşturma konusunda daha fazla yardım için, aşağıdaki yayınlarda bulunan ipuçlarına göz atın:

 • Başlıklar
 • Reklam metni
 • Reklam uzantıları
 • Kalite puanı

2.Google Görüntülü reklamlarını çalıştırmayı deneyin

Google’da görüntülü reklamcılık ile öne çıkmak için stratejilerden biri, arama ağı reklamlarınızda en iyi performansı gösteren anahtar kelimeleri hedeflemektir. Hedef kitlenizde en çok neyin yankı uyandırdığını anlamak için en iyi performans gösteren organik sonuçlara da bakmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, reklamlarınızın doğru sitelerde çıktığından emin olun. Google Analytics’teki yönlendirme trafiğinizi kontrol ederek hangi sitelerin en iyisi olacağı konusunda fikir edinebilirsiniz.

Belki de dikkat etmeniz gereken en önemli unsur yaratıcı grafik tasarımınızdır. Kendi tasarımınızı yüklüyorsanız, çeşitli yerleşimlere ve cihazlara uyması için farklı boyutlarda reklam oluşturduğunuzdan emin olun. Duyarlı görüntülü reklamlar kullanıyorsanız, başlıklara odaklandığınızdan emin olun. Kısa bir başlık (25 karakter), uzun bir başlık (90 karakter), bir açıklama (90 karakter) ve işletmenizin adı (25 karakter) girmeniz istenecek olsa da, Google hiçbir zaman her iki başlığı aynı anda yayınlamayacak ve bazen açıklamayı hariç tutacaktır, bu nedenle hem kısa hem de uzun başlıklarınızın tek başına yeterli olduğundan emin olun.

3.Açılış sayfalarınızı optimize edin

İçeriğin optimize edildiğinden emin olmak için temel açılış sayfalarınızı inceleyin. Amaç, gerçekten önemli olan sayfalara daha fazla göz atabilmeniz için dönüşüm getiren sayfalarınıza gelen organik trafiği artırmaktır. Sayfalarınızda ne kadar alakalı ziyaretçiler alırsanız, trafiğiniz o kadar iyi olur. Trafiğiniz ne kadar iyi olursa, sayfalarınızda o kadar fazla etkileşim elde edersiniz. Ne kadar çok etkileşim olursa, Google’da o kadar üst sıralarda yer alır ve öne çıkarsınız.

Açılış sayfalarınızı optimize etmek için sormanız gereken ilk soru şudur: bu sayfa için birincil anahtar kelimemiz var mı? Daha da önemlisi, sayfa boyunca doğru yerlere serpilmiş mi? Örneğin:

H1 etiketinizde
En az bir alt etikette
En az bir H2 etiketinde
URL’de

Yüksek kaliteli harici bağlantılar, alakalı dahili bağlantılar, resimler ve zengin medya içerikleri eklemeyi unutmayın. Bu basit değişikliklerle, açılış sayfalarınızı sıralamaya başlayabilir ve en önemli sayfalara daha fazla trafik çekmenize olanak tanıyabilirsiniz.

4.Google Benim İşletmem Profilinizi oluşturun (ve güncel tutun)

Google Benim İşletmem profiliniz, öne çıkmanıza yardımcı olacak bilgilerle doludur, ancak en fazla nüfuzu sağlayan şey yorumlardır. Bir Google My Business hesabıyla yorumlarınızı doğrudan arama motorunda gösterebilirsiniz. Bir hesapla (ücretsiz), yorumları yönetebilir ve yanıtlayabilirsiniz, bu da işletmenizi daha da teşvik edici hale getirir. Yanıtlarınız aynı zamanda işletmenizin markası ve değerleri hakkında çok şey ortaya çıkarabilir. Müşterilerin %96’sı bir işletmenin incelemelere verdiği yanıtları okurken, öne çıkmak için bu fırsattan kesinlikle yararlanmalısınız.

5.Google snippet’lerinden yararlanın

Zengin snippet’ler, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarına (SERP’ler) eklediği çeşitli sonuç türlerini ifade eder. Standart bir yazı, standart bir meta açıklaması içerecekken, zengin bir yazı, bir kullanıcının sorusunu yanıtlayacak veya bir yıldız derecelendirmesi göstererek, bağlantıyı tıklamaya teşvik edecektir. Bu nedenle, zengin snippet’ler daha iyi bir arama deneyimi sağlar ve web sitenizin aldığı tıklama sayısını artırır. Siteniz için zengin snippet’ler oluşturmak için, web sitenizde Yapılandırılmış Veriler biçiminde belirli bilgileri içermeniz gerekir. Yapılandırılmış Veri, Google’ın belirli aramalarda bu bilgileri çekeceğini bilmesi için sayfalarınızdaki bilgileri sınıflandırmanın bir yoludur.

Google ayrıca “Konum Sıfır” olarak da bilinen Öne Çıkan Snippet’e de sahiptir. Öne çıkan snippet, kullanıcılar için en iyi yanıtı vurgulamak için organik olarak gösterilen bir kutudur.

 • Belirli sorguları hedefleyin (örneğin, “Google’ın ilk sayfasına gitmenin ücretsiz yolları”)
 • İçeriğinizde açık bir şekilde yanıtlar verin — madde işaretli veya numaralı listeler kullanın.
 • “İlgili aramalar” ve “Kişiler de soruyor” bölümlerine bakın ve bu anahtar kelimeleri aynı makalede hedefleyin. Bu sorgu için en iyi bilgilere sahip olduğunuza dair sinyallerinizin Google’da güçlenmesine yardımcı olur.

SEO çabalarınızdan ne elde etmek istediğinizi belirleyin ve içeriğinizi bu hedefler etrafında oluşturun.

6.Yüksek kaliteli bağlantı kurmaya odaklanın

Google’ın 209 sıralama faktöründen backlink profiliniz bu faktörlerin 47’sini oluşturur. Bu, Google’da rakiplerinizin arasından sıyrılmanıza olanak tanıyan güçlü bir pazarlama planı geliştirirken backlink oluşturmayı göz ardı edemeyeceğiniz anlamına gelir. SEO’nuzu güçlendirmek için kanıtlanmış bazı backlink taktikleri:

 • Kaliteli içerik yayınlayın: İçeriğiniz ne kadar iyi olursa, insanların ona bağlanma olasılığı o kadar artar.
 • Konuk gönderisi: Görüşlerinizi ilgili bloglarda ve web sitelerinde paylaşın.
 • Rekabetçi araştırmanızı yapın: Rakiplerden nasıl daha üst sıralarda yer alabileceğinizi görmek için rakiplerinizin backlinklerini değerlendirin.
 • Olay bazlı çalışmalar oluşturun: Bunlar bağlantılı verilerle doldurulur. Kısacası bolca araştırın, örnekler bulun ve ortak noktaları inceleyin.
 • Google’da rekabet etmenize olanak tanıyan güçlü bir backlink profili oluşturmak için tüm bunları pazarlama planınızda harmanlayın.

7.SEO uyumlu blog içeriği oluşturun

Sıralamalarınızı yükseltmek için, açılış sayfalarından daha fazlasına odaklanmalısınız. Blog içeriği, daha fazla anahtar kelime hedeflemenize, web sitenize daha fazla potansiyel müşteri çekmenize ve aynı zamanda değer sağlamanıza olanak tanır.

Anahtar kelimeleri tüm doğru yerlere yerleştirerek, dahili ve harici bağlantı en iyi uygulamalarını kullanarak bu içeriğe backlinkler yönlendirerek bu içeriği optimize etmeyi unutmayın.

Google’da rakiplerinizin arasından sıyrılın

Rakiplerinizle en önemli yerde rekabet edin: Google’da. Önemli açılış sayfalarınızı sıralamak, daha güçlü bir backlink profili oluşturmak, incelemelerinizi öne ve ortaya koymak ve daha fazlasını yapmak için bu stratejileri ve taktikleri kullanın. Google’da ne kadar iyi bir sıralama elde ederseniz, rakiplerinizden öne çıkmak ve iş kazanmak o kadar kolay olur.

 • Etkileyici Google Arama reklamları oluşturun
 • Google Görüntülü reklamlarını deneyin
 • Açılış sayfalarınızı optimize edin
 • Google Benim İşletmem Profilinizi oluşturun
 • Google snippet’lerinden yararlanın
 • Yüksek kaliteli backlinklere odaklanın
 • SEO uyumlu blog içeriği oluşturun