Instagram Reklamlarının Maliyeti Nedir?

2021’de Instagram Reklamlarının Maliyeti Ne Kadar? (Bütçenizi Nasıl En İyi Şekilde Kullanabilirsiniz?)

Facebook ve Instagram reklamcılığı aslında aynı merkezden yönetilse de, ilgili reklam maliyetleri değişiklik gösterir. Facebook’un daha uzun süredir var olması, daha fazla veriye sahip olması ve daha genç kardeş platformuna kıyasla daha fazla reklam yerleştirmesi ile, Instagram’ın bazı durumlarda Facebook’tan biraz daha pahalı olduğunu görebiliriz. Durum böyle olsa da, sizi Facebook ekosistemindeki bu kazançlı ve etkili görsel reklamcılığı keşfetmekten alıkoymasın. Daha az reklam yerleşimi, gösterim payı için artan rekabet ile Instagram’ı kullanmak için biraz daha fazla para ödeyebilirsiniz, ancak bunun Facebook ile elde ettiğiniz sonuçlara kıyasla çok daha uygun maliyetli olduğunu da net bir şekilde görebilirsiniz.

İnternet reklamcılığı kapsamında, Instagram önemli bir pazarlama aracıdır ve markaların feedler, hikayeler ve keşfet sekmelerinde faaliyet göstermesini sağlar. Reels ve IGTV’de henüz reklam yerleşimleri olmasa da, platform gelişmeye devam ettikçe ve daha fazla gösterim ihtiyacı doğdukça bunların yerleşim olarak ekleneceğini tahmin edebiliriz. Facebook reklamları gibi, Instagram reklamları da hemen hemen her işletme için erişilebilirlik maksadıyla gelişmiş hedefleme ve esneklik sunar. Eğer Instagram hedef kitleniz için popüler bir kanal ise burada reklam vermek isteyebilirsiniz. Maliyeti anlamanıza yardımcı olmak için şunları ele alacağız:

  • Instagram reklamları nasıl çalışır?
  • Instagram reklamcılığını değerli kılan şey nedir?
  • Instagram reklam fiyatlandırmasını etkileyen faktörler
  • Instagram reklamlarının ortalama verileri
  • Instagram reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanın yolları

Bu yıl Instagram’da reklam verme stratejileri, avantajları ve maliyeti hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Instagram reklamları nasıl çalışır?

Kampanya hedefinize bağlı olarak, Instagram’da görünen reklamlarda 18 tane harekete geçirici mesaj seçeneğine sahip olabilir, web sitenize bağlanabilir ve kullanıcılara uygulama indirme veya online mağazalarda alışveriş yapma seçenekleri sunabilirsiniz.

Instagram’da reklam vermek için bir Instagram hesabına bile ihtiyacınız yok. Facebook ana şirket olduğu için tek ihtiyacınız olan bir Facebook İşletme Sayfası. Bununla birlikte, bir Instagram hesabına sahip olmak yine de en iyisidir, böylece hedef kitlenizle daha fazla etkileşim kurabilirsiniz.

Instagram Reklamlarınız için kampanyaları, bütçenizi, hedef kitlenizi, reklam yerleşimlerini ve optimizasyon seçeneklerini oluşturmak istiyorsanız Facebook’un Reklam Yöneticisini kullanın. Facebook Reklamlarına benzer şekilde, reklamlarınız seçilen zaman çerçevesi, bütçe parametreleri, kitle seçimi ve optimizasyon hedefleri dahilinde yayınlanacaktır.

Instagram reklamcılığı neden önemli?

Sosyal medyada reklam vermek pek çok fayda sağlar, doğrudan işletmenizin websitesinden kampanyalar ve reklam çalışmaları yürütmek yerine Instagram’da reklam gösterimleri için para harcamanın bazı önemli avantajları vardır.

Gelişmiş hedefleme

Aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Instagram, Facebook’tan sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu platformlar inanılmaz derecede sağlam bir hedefleme verisine sahip olmasının yanı sıra, Facebook Instagram’a sahip olduğu için Instagram reklamcılığı aynı kapsamlı demografik ve coğrafi verileri kullanır. Bu gelişmiş hedefleme, çeşitli kitleleri hedeflerken aşırı derecede detaylandırma yapabilmenizi ve Facebook Reklamlarının bu kadar iyi çalışmasını sağlayan şeydir. İster ilgi alanlarınıza, davranışlarınıza veya diğer demografik özelliklere göre Facebook’un yerel kitlelerini kullanıyor olun, ister Pixel veya SDK’nızı, e-posta listelerinizi veya diğer kaynakları kullanan kendi özel kitlelerinizi kullanıyor olun, potansiyel müşterilerinizde doğru kişilere ulaşmada başarılı olabilirsiniz ve yeniden pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Daha yüksek vakit geçirme oranları

Instagram, organik olarak ve ücretli reklamlar aracılığıyla sağladığı yüksek vakit geçirme oranları ile tanınır. Instagram’daki görseller, Facebook paylaşımlarına kıyasla ortalama %23 daha fazla etkileşim alıyor. Organik etkileşim söz konusu olduğunda, Instagram’daki markalar, Facebook’un neredeyse var olmayan organik erişimine kıyasla, takipçilerinin yaklaşık %4’ünün içeriklerini gördüklerini söylüyor. Herhangi bir görsel içerik biçimi genelde iyi performans gösterse de, markalar genellikle video reklamlarda daha fazla etkileşim alıyor. Görsel bir platformda resimler ve videolar, diğer metin tabanlı sosyal platformlara göre daha fazla etkileşim sağlarlar.

Dış Bağlantılar

Instagram şu anda organik gönderilerde tıklanabilir bağlantılara izin vermiyor. Başlığınıza veya mesajınıza bir bağlantı ekleyebilirsiniz, ancak alıcının bunu kopyalayıp tarayıcısına yapıştırması veya Instagram biyografinizdeki bağlantıyı ziyaret etmesi gerekir. Instagram reklamcılığına, web sitenize veya başka bir harici URL’ye bir hedef URL belirlemenizi sağlayan dış bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Daha uzun videolar

Instagram Feed ve Explore videosunun süresi 60 saniyeye kadar olabilir ve hikayelerin süresi genellikle 15 saniyeye kadar çıkarken, bu üç reklam yerleşiminde reklam yayınlarsanız 2 dakikaya kadar video içeriğiniz olabilir. Bu size hem markanızı hem de teklifinizin özelliklerini ve faydalarını ürünleriniz ve / veya hizmetleriniz aracılığıyla aktarmanız için daha fazla fırsat verir.

Instagram reklamlarının maliyeti nedir?

Hedef URL’mizin olduğu Instagram reklamları söz konusu olduğunda, tıklama başına bağlantı tıklama maliyetinin 0,50 – 0,95 lira arasında değiştiğini görüyoruz. BGBM (1.000 gösterim başına maliyet) açısından, 1 Ocak 2021’den bu yana Instagram maliyetleri, daha iyi performans gösteren kampanyalar ve ilgili reklam kümeleri için 2,50-3,50 lira arasında değişiyor. Etkileşim maliyetleri söz konusu olduğunda 0,01-0,05 lirası gibi maliyetler görüyoruz.

CPM’ler söz konusu olduğunda, bulgularımız Facebook’un Instagram’dan yaklaşık 2 kat daha yüksek olma eğiliminde olduğunu, ancak TBM’lerin Facebook’ta Instagram’a kıyasla neredeyse yarı yarıya daha düşük olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Instagram reklam fiyatlandırmasını etkileyen faktörler

Diğer platformlara benzer şekilde, Instagram reklam fiyatlandırması bir dizi değişkenden etkilenir. Kampanya hedefleri, hangisini seçtiğinize ve hedef kitlenizin huninin neresinde olduğu ile nasıl ilişkili olduğuna bağlı olarak reklam maliyetlerinizin otomatik olarak daha yüksek veya daha düşük olmasına neden olabilir. Örneğin, bir marka bilinirliği kampanyası hedefi seçerseniz, maliyet olarak dönüşüm hunisinin alt kısmındaki ve dönüşümler gibi daha yüksek bir değere sahip hedefi olan bir şeyden daha düşük olacaktır. Daha fazla marka bilinirliğine yardımcı olmak için reklamınızı gören daha geniş, daha genel kitlelere sahip olmak, dönüşüm hunisinin ilerleyen kısımlarında, markanıza ve tekliflerinize daha aşina olan ve cüzdanlarını açmaya veya yeniden hedeflemede daha yüksek değerli bir işlem yapmaya hazır olan birine kıyasla daha düşük değerli bir eylemdir.

Reklam fiyatlandırmasının belirlenmesinde rol oynayan diğer değişkenler, kitle boyutudur. Daha geniş kitleleri hedefliyorsanız, bir grup insan için daha az rekabet olduğundan, bunların maliyeti genellikle daha düşüktür. Hedef kitlenizi daralttıkça, belki coğrafi hedeflemelerini veya yaş aralıklarını azaltarak, rekabet paralel olarak arttıkça fiyatın da yükseldiğini görebilirsiniz. Yeniden hedefleme kitleleri de genellikle daha küçüktür, bu nedenle yeniden hedefleme kampanyalarında sıklıkla daha yüksek maliyetler görmemizin nedeni budur.

Bütçe ayrıca fiyatlandırmayı da etkiler çünkü küçük bir bütçeniz varsa, kampanyanız veya reklam kümeniz yeniden başlıyorsa Öğrenme Aşamasından çıkmak daha uzun sürebilir. Sistem, kampanya türünüzü, optimizasyon hedeflerinizi ve hedef kitlenizin reklamlarınızla nasıl etkileşim kurduğunu öğrenip anlamadan önce maliyetler daha pahalı olabilir. Reklamlarınız ile iyi bir etkileşim içindeyse, Facebook ve Instagram sizi zaman içinde daha düşük maliyetlerle ödüllendirecektir.

Tıklama Oranı (TO) da fiyatlandırmanızda rol oynayabilir. TO düşükse, sistem hedef kitleniz ile reklamlarınızda mesaj gönderdiğiniz şeyler arasında bir miktar bağlantı kopukluğu olabileceğini düşündüğü için daha yüksek maliyetler görebiliriz. Reklamlarınızın hedef kitlenizde yankı uyandırmasını istiyorsunuz ve TO bunun güçlü bir göstergesidir. Yaklaşık% 2’lik sağlıklı bir TO hedefleyin. Sağlıklı bir TO’nuz varsa, maliyetlerinizin düştüğünü görmelisiniz.