İnternet Reklamcılığı Başlangıç Kılavuzu

İnternet Reklamcılığı Başlangıç Kılavuzu: ihtiyacınız var mı, hangi seçeneklere sahipsiniz ve en iyi sonuçları almak için 10 ipucu

Kesinlikle her işletmenin internetle bir bağlantısı vardır – büyük ya da küçük olabilirler, ürün ve hizmetler satabilirler, çok spesifik ya da genel olabilirler – hepsi aynı şeyi ister: en düşük maliyetle en fazla sayıda insana ulaşmak ve mümkün olan en yüksek miktarda faydayı elde etmek.

Tüm potansiyel müşterilerinizin işletmenizi tanımasını ve aynı zamanda onunla ilgilenmesini sağlarken tüm bunları başarmanın çok etkili bir yöntemi var: İnternet reklamcılığı.

Geleneksel reklamcılığın aksine, İnternet reklamcılığı her işletme için giderek daha erişilebilir hale geliyor ve hedef kitlenize hızlı, kolay, verimli ve uygun maliyetli bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Bu nedenle, internet varlığı olan işletmeler arasında daha fazla önem kazanıyor.

Bu nedenle, bir bloga sahip olmak temel şart olmakla birlikte, sosyal medyada var olmak zorunludur ve bir online pazarlama stratejisine sahip olmak gereklidir. Gerçek şu ki, İnternet reklamcılığı da git gide daha gerekli ve daha alışkanlık haline gelen bir uygulama haline geliyor.

Sadece bu değil, İnternet reklamcılığının neden bu kadar önemli olduğunu, ne tür reklamlar olduğunu ve en iyi sonuçları elde etmek için hangi ipuçlarını takip etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

İnternette reklam vermenin en büyük yararı nedir?

Dünyanın en iyi caddelerinden birinde, günün 24 saati, yılın 365 günü açık, çekici bir vitrininiz olduğunu hayal edin. İnternet reklamcılığına yatırım yaptığınızda olan şey de aşağı yukarı budur: Tüm hayatları boyunca sizi arayan ama varlığınızdan haberdar bile olmayan binlerce kişi tarafından otomatik olarak görünür hale gelirsiniz!

Dahası, online reklamcılığa yatırım yapmak hem büyük hem de küçük işletmeler için çok önemlidir, çünkü sadece birkaç kuruşla daha iyi görünürlük elde edebilirsiniz, bu da doğal olarak web site trafiğinizde bir artışa ve satışlara yol açar.

Özetlemek gerekirse, iyi tasarlanmış ve iyi yönetilen bir internet reklam kampanyası başarınızı katlayabilir.

Ancak bu, giderek daha fazla insanın farkına vardığı bir şey; belki de internet reklamcılığının dünya çapında her yıl milyonlarca doları hareket ettirmesinin nedeni budur. Aslında, içerik pazarlaması ve video pazarlamanın yanı sıra, online reklamcılık, internet’teki en en hızlı büyüyen alanlardan biridir.

Dipnot: İnternet reklamcılığına yapılan harcamalar sadece iki yıl önce 137,53 milyar dolara ulaştı ve sonraki yıl için TV reklamcılığının maliyetini bile aşacağı tahmin ediliyor.

Bunun nedeni internet reklamcılığının çok daha çekici olması ve ek olarak reklamlarınızın daha iyi kategorize edilmesini sağlayarak istediğiniz her tür hedef kitleye ulaşabilmenizdir.

Tüm bunları etkili, basit, esnek, kolay ölçülebilir ve düşük maliyetli bir şekilde yapabilirken, aynı zamanda da reklamlarınızın performansını gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

Artık paranızın bir kısmını neden internet reklamcılığına yatırmayı düşünmeniz gerektiğini öğrendiğinize göre, size internet reklamcılığının en iyi biçimlerinin neler olduğundan ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak en iyi yöntemlerden bahsedeceğiz. Web sitenize gelen trafiği artırmak, görünürlük kazanmak, yeni pazarlara girmek, marka imajınızı iyileştirmek, müşterileri elde tutmak, satışları artırmak, pozitif bir yatırım getirisi elde etmek veya gerçekleştirmek istediğiniz diğer hedefler için neler yapabilirsiniz, hadi birlikte inceleyelim!

İnternette reklam vermenin en iyi 9 yolu

Arama motorlarında reklam vermek


En sık kullanılan internet reklamcılığı yöntemlerinden biri arama motoru reklamlarıdır (SEM) ve elbette Google Adwords bunun en başında geliyor.

Bu tür reklamların ana yararı, ücretli reklamcılık yoluyla web sitenizin sıralamasını iyileştirmeye olanak sağlamasıdır. Bu şekilde, örneğin SEM teknikleri ile, ürünlerinizin, hizmetlerinizin veya içeriğinizin reklamını Google’ın reklamcılık hizmeti veya diğerleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Reklamlarınız kullanıcının alakalı arama sonuçlarında görüntüleneceği için kullanıcılar sizi daha kolay bulacaktır.

Bu tür reklamcılık genellikle tıklama başına ödeme (TBM) ile çalışır; Bu, yalnızca reklamınıza yapılan her tıklama için ödeme yapacağınız anlamına gelir ve başka yollar olsa da, bu yöntem genellikle en çok kullanılanıdır. Son derece kişiselleştirilebilir olan bu reklamcılık türünde belirli bir kelime için ödemek istediğiniz maksimum tıklama başına maliyeti siz belirlersiniz.

Kullanımlarına gelince, arama motoru reklamcılığı en çok ana amacı web trafiği ve dönüşüm elde etmek olan reklamverenler tarafından kullanılır, çünkü bu tür reklamlarla ürünlerinizi arayan kullanıcılara doğrudan ulaşırsınız. Ayrıca, en basit ve en etkili reklamcılık tekniklerinden biridir.

Sosyal Medya Reklamcılığı

İşletmeniz için başarı elde etmenize yardımcı olan sosyal ağların sahip olduğu gücü görmezden gelmek talihsizlik olur. Sosyal medya reklamcılığı sadece dijital pazarlama stratejinizde değil, aynı zamanda takipçilerinizle etkileşime girmek, takipçi elde etmek gibi amaçlar için de oldukça verimli bir yöntemdir.

Aslında, sosyal ağların çoğu, doğrudan kendi platformlarında reklam oluşturma imkanı sunar. Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram ve YouTube bunlardan sadece birkaçı.

Ayrıca, hedef kitlenizi kategorilere ayırmanıza olanak tanırlar ve bu sayede, ulaşmaya çalıştığınız insan grubunu seçebilirsiniz. Sadece bununla sınırlı da değil, sponsorlu reklamlarla daha fazla insana ulaşabilecek, daha yüksek konumlanabilecek ve başarılı sonuçlar elde etmek için daha fazla seçeneğe sahip olacaksınız.

Sosyal ağlardaki varlığınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız sosyal medya hesaplarınıza ve web sitenize trafik çekmek sizin için iyi bir seçenektir.

Bannerlar


Bannerlar, muhtemelen, çevrimiçi reklamcılığın en popüler şeklidir ve bunun çoğu, internette en çok göze çarpan reklam türleri oldukları içindir.

Farklı format, boyut ve tasarıma sahip reklamları bir web sayfasına stratejik olarak yerleştirmektir kısacası. Reklamınızı tıklayan kullanıcılar sitenize yönlendirilecektir. Ancak sorun şu ki, günümüzde reklamlara o kadar doymuş durumdayız ki, bannerlara neredeyse hiç dikkat etmiyoruz, bu nedenle, size tavsiyemiz internette reklam vermek istiyorsanız, önce Google AdWords veya sosyal ağlarda reklam verme gibi diğer seçenekleri göz önünde bulundurmanız yönündedir.

Açılır pencereler (Pop-up)


Herşey bir yana: internet’i kullanırken bir sürü pop-up reklamı kapattığınıza şüphe yok ve bu, online reklamcılıkta sıradanlaşmış bir şey haline geliyor.

Pop-up’lar, açılan pencerelerdir ve sizi az önce baktığınızdan farklı bir web sitesine götürür ve yıllar önce bu yöntem oldukça etkili olmasına rağmen, günümüzde internette en çok nefret edilen şeylerin başında geliyor. Tam olarak kafanızda canlanmadıysa, hani film izlemek için falan girdiğiniz sitelerde asla yok olmak bilmeyen bahis reklamları, cinsel içerikli reklamlar çıkar ya, işte o reklam türleri genellikle pop-up oluyor, bi tiksinti geldi değil mi?

Siz bunu websitenizde, çok rahatsız edici olmamak şartıyla form, özel promosyon gibi şeyleri müşterilerinizin karşısına çıkarmak için kullanabilirsiniz, bunu çok abartmak dediğimiz gibi insanda bir tiksinti yaratabilir.

Blog Reklamcılığı

Herhangi bir blogda görünen reklamlardan bahsetmiyoruz – çünkü bannerlar veya Google reklamlarıyla bunu yapmak mümkün – bundan ziyade genellikle hikaye anlatımı veya içerik yoluyla yapılan, bir deneyim, hikaye etrafında reklamlaşan bir tür dolaylı reklamcılıktan bahsediyoruz.

Bu nispeten yeni bir yöntemdir ve bu nedenle birçok işletme hala bu yöntemin avantajlarının farkında değildir.

Bir tür reklam işbirliğinden oluşur ve bu yöntemin potansiyelinden yararlanmak için, ürünlerinizden veya hizmetlerinizden övgüyle bahsettikleri bir makale yazmaları karşılığında sektörünüzdeki isimlerden destek alabilirsiniz.

Hangi blogların hedef kitleniz tarafından takip edildiğini zaten biliyorsanız, keşfedilmek ve biraz trafik çekmek için bu çok iyi bir seçenektir.

Telefon Reklamcılığı

Bu, şüphesiz, tüm dünyada herkesin düzenli olarak kullandığı bir akıllı telefonu olduğu için, geçmiş yıllara kıyasla daha fazla popülerlik kazanan internet reklamcılığı stratejilerinden biridir.

Bu, giderek daha fazla şirketin reklamlarını en hızlı büyüyen mobil ortama uyarlamaya karar vermesine neden oluyor. Ve mobil reklamların çoğunluğunun sadece bilgisayar reklamlarının basit uyarlamaları olduğu zamanların aksine, artık reklamlar gayet uyumlu ve şık bir şekilde, rahatsız edici olmadan bir akıllı telefondan görüntülenmeye yönelik ayarlanabiliyor.

Kullanıcıların akıllı telefonları ve bilgisayarları aynı şekilde kullanmadıklarını unutmamalısınız, bu nedenle duyarlı bir tasarım seçin, tasarımı uyarlayın ve sayfanızın bir cep telefonunda görünecek şekilde uyarlandığından emin olun. Ve her şeyden önce, yükleme süresinin çok uzun olmadığından, harekete geçirici mesajların öne çıktığından ve düğmelerin görünür olduğundan emin olun.

E-posta Reklamcılığı

Uzun yıllar boyunca bu reklamcılık biçimi internet’e hakim oldu. En büyük avantajıysa, sinir bozucu, müdahaleci ve etkisiz olmamasıydı.

Aslında, her gün o kadar fazla e-posta alıyoruz ki, reklamlara karşı bir çeşit bağışıklık kazandık ve doğrudan spam klasörüne göndermek iki saniyemizi alıyor.

E-posta pazarlamasının spam içerik göndermekle hiçbir ilgisi yoktur, bunun yerine gerçekten hedef kitlenizin ilgisini çekmeye yönelebilir ve dijital pazarlama stratejinizin temel bir parçası olarak kabul edilebilir.

Kabul edilebilir ve dostane bir reklamcılık biçimidir ve kullanılması tavsiye edilir, ancak bunu tam olarak bir reklam biçimi olarak değil, dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak düşünmelisiniz.

Video Reklamcılığı

Giderek daha fazla video içeriği tüketiyoruz ve bu da video reklamcılığını kralların kralı yapıyor.

Viral videolar büyüyor ve yalnızca YouTube veya Tiktok gibi videolara ayrılmış sosyal ağlar bile var. Aslında, bu platformlar ürün ve hizmetinizin reklamını yapmak için mükemmel bir alan olabilir. YouTube, Tiktok, Vimeo gibi platformlarda video reklamları kullanılarak, video oynamaya başlamadan önce veya videonun ortasında, sağında, solunda, kenarında kullanıcıya gösterilirler; web sitesine ve arama sonuçlarına bile yerleştirilebilirler.

Ayrıca, bu reklam biçimi, bir web sitesine video olarak eklenebilen bannerlar ve görüntülü reklamları da içerir; düz metin veya resimlere göre iki kat daha fazla kullanıcı çektiğini göstermiştir.

Bu, değerlendirilmesi gereken iyi bir seçenektir ve ayrıca yapılandırması kolay ekonomik bir seçenektir.

Örneğin, YouTube’da “dijital pazarlama” araması yaparsak, genellikle görünen ilk sonuç bir reklamdır.

Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama, hem küçük hem de büyük reklamverenler için en iyi internet reklamcılığı tekniklerinden biridir.

Bu yalnızca bir reklam biçimi değil, daha çok web sitenizi daha önce ziyaret etmiş ancak herhangi bir dönüşümü tamamlamamış kullanıcılara gösterilecek kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmanıza olanak tanıyan çok iyi bir özelliktir.

Bu çözüm, online reklamcılık devi Google Ads’te bulunur ve esas olarak ciroya odaklanır. Bu nedenle, sitenizden çok sayıda kullanıcı hiçbir şey satın almadan ayrılıyorsa bu, göz önünde bulundurmanız gereken bir seçenektir.

Dikkatli olun, çünkü yeniden pazarlamayı kötü kullanmak agresif görünebilir, yani düşünsenize bir tişört baktınız ve sonraki 1 ay boyunca yüzlerce defa aynı tişörtü gördünüz, alacağım varsa da almam! Ancak iyi bir yapılandırma ile muhteşem sonuçlar da elde edebilirsiniz: Bu, işletmeniz için çok yararlı ve karlı olabilir.

Bunlar internet reklamcılığının ana biçimleri olsa da, başka türleri de vardır ve bunları bir araya getirebilir ve çeşitli reklam türlerini içeren bir online reklamcılık stratejisini tercih edebilirsiniz.

Aşağıda, internette reklam verirken aklınızda bulundurmanız gereken veya aklınızda bulundurmanız gereken 10 ipucu veriyoruz.

İnternet reklamcılığınızla en iyi sonuçları elde etmek için 10 ipucu

  • İyi bir websitesine sahip olun, bu konuda alanındaki en iyi isimlerle çalışın!
  • İyi bir pazar araştırması gerçekleştirin, kitlenizi tanıyın!
  • Kullanacağınız reklam kanallarını ve türlerini belirleyin.
  • İnternet reklamcılığından almak istediğiniz sonucu doğru belirleyin.
  • Reklamınızın tasarımına vakit ayırın, bakan bir daha bakmak istesin.
  • Net ve direkt olun, lafı dolandırmadan kullanıcıların dikkatini çekin.
  • Harekete geçirici mesajlar önemlidir, bunları doğru belirlemeye özen gösterin.
  • Markanızı reklamlarınıza dahil edin, logonuz veya markanızın adı reklamlarınızda görünmeli.
  • Her ihtimali hesaba katın, takip etmeniz gereken metrikleri önceden belirleyin.

İnternet reklamcılığına ilişkin bu kılavuz yararlı oldu mu? Bunları dijital pazarlama stratejinizde kullanıyor musunuz? Paranızı internet reklamcılığına yatırmaya ve kampanyalarınızı en üst düzeye çıkarmaya başlayacak mısınız? Bize yorumlarınızı bırakın! Ve elbette, bu makaleyi okuyarak yeni bir şey öğrendiyseniz, o zaman bunu arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin, böylece onlar da işlerini nasıl en üst düzeye çıkaracakları hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.