İnternet Reklamcılığı: Etkili İnternet Reklamları Nasıl Oluşturulur?

İnternet reklamcılığı, her büyüklükteki işletmenin erişimlerini genişletmeleri, yeni müşteriler bulmaları ve gelir akışlarını çeşitlendirmeleri için en etkili yollardan biridir.

PPC ve ücretli sosyal medya reklamcılığından, görüntülü reklamcılığa ve uygulama içi reklamlara kadar pek çok seçenek mevcut olduğundan, internet reklamcılığı yeni başlayanlar için göz korkutucu olabilir, ancak böyle olması gerekmez. Media2S sizin için çevrimiçi reklamcılığı kolaylaştırır. Bugüne kadar, Google Ads, Facebook-Instagram reklamcılığı ve diğer internet reklamcılığının gücünden yararlanarak binlerce işletmenin büyümesine yardımcı olduk.

İnternet Reklamcılığı: Ücretli Arama Motorları


İnternet reklamcılığını düşündüğünüzde, ücretli arama motorlarını (Google gibi) düşünme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ücretli arama – tıklama başına ödeme reklamcılığı veya PPC olarak da bilinir – en yaygın ve etkili online reklamcılık türlerinden biridir.

Ücretli arama, Google veya Bing’e belirli anahtar kelimeler girdiklerinde kullanıcılara metin tabanlı reklamların görüntülenmesini sağlayan alakalı terimler ve kelime öbekleri için teklif vermenize olanak tanır. Bu terimler ve ifadeler anahtar kelimeler olarak bilinir ve PPC reklamcılığının temelini oluşturur. Reklamverenler, bir reklam açık artırmasının parçası olarak anahtar kelimeler için teklif verir. Bu, tüm reklamverenlerin, reklamlarının en yüksek reklam bütçesine sahip olanlar yerine kullanıcılara gösterilmesi için eşit bir şansa sahip olmalarını sağlar.

Anahtar kelimeler işletmenizle son derece alakalı olmalı, kampanya türüne göre ayrılmış mantıklı reklam grupları halinde düzenlenmeli ve yapılandırılmalı ve doğru ziyaretçilere doğru zamanda, doğru kampanya için gösterilmek üzere doğru eşleme türüyle hizalanmalıdır.

İnternet Reklamları: Sosyal Medya Reklamcılığı

Arama motorları internet reklamcılığında bir devrim etkisi yaratmış olsa da, sosyal medya reklamcılığı da hiç azımsanmayacak avantajlara ve potansiyele sahiptir.

Sosyal medya, tüm dünyadaki yetişkinler için en popüler online eğlence olmaya devam ediyor ve reklamcılar stratejilerini, tüketicilerin zamanlarını fazlaca geçirdikleri Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları hedeflemek için geliştirdiler. Sosyal medya reklamcılğı, kullanıcıların değil reklamverenlerin inisiyatif alması (yani kullanıcı bir arama gerçekleştirmeden, tahminler ve öngörüler üzerine hedef kitle analizi gerçekleştirerek kullanıcının karşısına çıkmak) gibi dikkate değer istisnalar dışında arama motorlarına benzer şekilde işlev görür.

Ücretli sosyal reklamcılığın en güçlü yönlerinden biri, reklam verenlerin potansiyel müşterileri hedefleyebilmelerinin ayrıntı düzeyidir ve bu, birçok sosyal reklam platformunun ve ürününün temelini oluşturur. Reklamverenler, kullanıcıları demografik verilerden (yaş, cinsiyet, gelir, eğitim düzeyi ve medeni durum gibi) göz atma tercihlerine ve sosyal davranışa kadar yüzlerce parametreyle hedefleyebilir.

Reklamverenler, takip ettikleri sayfa ve profil türlerine, satın aldıkları şeylere ve okudukları haberlere göre de kullanıcıları hedefleyebilir. Bu özel kitleler, mevcut müşteri verilerinden (benzer kullanıcıların “benzer” kitlelerini oluşturmak için) Facebook ve Twitter’ın davranışları hakkında daha fazla içgörü ortaya çıkarmak için bu kullanıcılar hakkındaki verileriyle eşleştirebilecekleri e-posta listelerine kadar oluşturulabilir.

Kitleni Tanı!

Arama motoru reklamları, reklamverenlerinin kampanyalarını başlatmadan önce derinlemesine anahtar kelime araştırması yapması gerektiği gibi, sosyal medya reklamverenlerin de doğru mesajla doğru kitle segmentlerini hedeflediklerinden emin olmak için ideal müşterilerini içeriden ve dışarıdan tanımaları gerekir. Burası alıcı şahısların devreye girdiği yerdir.

İdeal müşterileriniz için ayrıntılı alıcı kişilikleri oluşturmak (persona olarak araştırabilirsiniz), en sadık müşterileriniz hakkında yüzey düzeyindeki bilgilerin ötesine geçmenize ve potansiyel müşterilerinizi yüksek bir ayrıntı düzeyiyle hedeflemenize olanak tanıyan hedefleme seçeneklerine girmenize olanak tanır. Bu, yalnızca reklam harcamalarınızın etkinliğini en üst düzeye çıkarmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda hedef kitlenize daha alakalı, hedefli reklamlar sunar – son veriler, insanların çevrimiçi reklamcılığı, yüksek düzeyde hedeflenmiş ve ilgi alanlarıyla alakalı olduğunda daha çok takdir ettiğini göstermektedir.

İnternet Reklamcılığı: Kampanya Oluşturmak

İnternet reklamcılığında, internete bir reklam yerleştirmekten ve en iyisini ummaktan çok daha fazlası vardır. En etkili reklam kampanyaları, kampanyanın potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için benzersiz işlevler gerçekleştiren çok sayıda birbirine bağlı öğeyi bir araya getirir. Her online reklam kampanyasında tüm özellikler olacak diye bir şart yok, ancak bir dijital pazarlama girişiminin aşağıdaki bileşenleri birçok kampanyada ortak olacaktır.

Metin ve Görsel Reklamlar


Google AdWords ve Bing Ads, reklamverenlere metin tabanlı reklamlar veya afişler gibi daha fazla görsel reklam seçeneği sunar. Metin tabanlı reklamlar genellikle basitçe PPC reklamları olarak adlandırılırken, afişler ve benzer reklam biçimleri genellikle görüntülü reklamlar olarak adlandırılır. Ek olarak, Facebook gibi sosyal medya platformları, her ikisinin bir kombinasyonu olarak düşünülebilecek bazı reklam kopyalarını içeren bir çok görsel reklam formatı sunar. Günümüz reklamverenlerinin kullanabileceği düzinelerce reklam biçimi vardır ve kampanyalarınızın ihtiyaçlarına en uygun biçimi ve reklam ağını seçmenize olanak tanır.

Açılış Sayfaları


Açılış sayfaları, ziyaretçilerin bir reklamı tıkladığında yönlendirildiği özelleştirilmiş, optimize edilmiş web sayfalarıdır. Açılış sayfaları, reklamlarda yer alan belirli ürünleri içerebilir veya kullanıcıların reklamverene web formları gibi daha fazla bilgi sağlamaları için bilgi içerikleri içerebilir. Açılış sayfaları, potansiyel müşterileri bir satın alma işlemi yapma gibi bir işlemi tamamlamaya ikna etmek veya daha uzun bir “dönüşüm hunisinde” başka bir adım olarak işlev görmek için, örneğin ek bilgi istemek veya potansiyel müşteri oluşturma amacıyla bir içerik parçası indirmek gibi kullanılabilir.

Sponsorlu İçerik


Birçok reklamveren, sponsorlu içeriği çevrimiçi reklamcılık kampanyalarının bir öğesi olarak kullanmayı seçmektedir. Sponsorlu içerik, web sitelerinde yer alan reklam tarzı editoryal içerikten (genellikle yerel reklamcılık olarak bilinir) sosyal medya platformlarında sponsorlu güncellemelere kadar birçok biçimde olabilir. Hem Facebook hem de Twitter, reklamverenlere bu özelliği sunar ve her iki platform da Facebook’un Tanıtılan Gönderileri ve Twitter’ın Sponsorlu Tweetleri gibi çok çeşitli sponsorlu güncelleme seçeneklerine sahiptir.

Analytics


Başarılı reklamverenler, reklamları web’de yayınlayıp en iyisini ummazlar – reklamlarının ne kadar iyi performans gösterdiğini ve trafiğinin nereden geldiğini tam olarak bilmeleri gerekir. Bu nedenle analytics, herhangi bir çevrimiçi reklamcılık stratejisinin çok önemli bir bileşenidir. Analiz araçları, gösterim payı ve tıklama oranından dönüşüm başına maliyete ve zaman içindeki eğilimlere kadar bir reklam kampanyası hakkında çok sayıda bilgi sunar. Analytics araçları, ilişkilendirme modellemesi olarak bilinen bir süreç olan tüketicilerin web sitenizi nasıl keşfettiğini ve nihayetinde onunla nasıl etkileşime girdiğini belirlemede de paha biçilmezdir.

E-posta pazarlama


E-posta ile pazarlama, bir çevrimiçi reklam kampanyasının en yaygın unsurlarından biridir. Bazı reklamverenler, zamana özgü teklifleri veya içerik indirmelerini vurgulamak için yalnızca e-posta kampanyaları başlatırken, diğerleri diğer dijital pazarlama kanallarını tamamlamak için e-posta kullanır. E-posta ile pazarlama oldukça etkili olabilir ve bu da onu günümüzün reklamverenleri için popüler bir seçim haline getirir.

Yeniden pazarlama


Tüketiciler yeni bir websitesini keşfettiği anda hemen satın almaya karar vermez, veya çok nadiren karar verir. Müşteri yolculuğu uzun ve karmaşık olabilir ve uzun süreler boyunca birden çok cihazda ve web sitesinde gerçekleşebilir. Bu nedenle, yeniden pazarlama, dijital pazarlamacının araç kutusundaki en önemli araçlardan biri haline geldi. Yeniden pazarlama, web sitenizi ziyaret eden, ancak dönüşüm gerçekleştiremeyen veya işlem yapmayan kullanıcıları sitenizden ayrıldıktan sonra izlemenize ve onlara diğer web sitelerinde reklam sunmanıza olanak tanır. Bu, yalnızca marka bilinirliğini önemli ölçüde artırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcının web sitenizi yeniden ziyaret etmesi ve daha sonra dönüşüm gerçekleştirmesi için çok sayıda başka fırsat da sağlar. Yeniden pazarlama, arama ve görüntülü reklam kampanyalarının yanı sıra sosyal reklamcılık girişimlerinde etkinleştirilebilir.

İnternet reklamcılığınızla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?

Media2S’nin uzman ekibi, Google reklamcılığı ve sosyal medya kampanyalarınızı yönetmeyi kolaylaştırarak, kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir hizmet paketi sunar. Ücretsiz strateji toplantınızı hemen planlayabilirsiniz!