SEO Optimizasyonu – SEO Optimizasyonunu öğrenin.

Bu kılavuz, sitenize trafik çekmek için oldukça önemli bir taktik olan arama motoru optimizasyonuna (SEO) giriş ve genel bakış niteliğindedir.

Bu kılavuzda şunları öğreneceksiniz:

 1. SEO Nedir ve Neden Önemlidir?
 2. SEO Anahtar Kelime Araştırması ve Anahtar Kelime Hedeflemeyle İlgili En İyi Uygulamalar
 3. Sayfa İçi Optimizasyon İçin En İyi Uygulamalar

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu, web sayfalarını ve içeriklerini web sitenizle alakalı terimler arayan kullanıcılar tarafından kolayca keşfedilebilecek şekilde optimize etme işlemidir. SEO terimi, “tarayıcılar” olarak bilinen arama motoru dizinleme yazılımının sitenizi bulması, taraması ve dizine eklemesi için web sayfalarını daha kolay hale getirme sürecini de açıklar.

SEO kavramı nispeten basit olsa da, SEO’ya yeni katılanların çoğunun hala aşağıdaki özellikler hakkında soruları var:

 • Sitenizi veya şirketinizin sitesini arama motorları için nasıl “optimize edersiniz”?
 • SEO’ya ne kadar zaman harcayacağınızı nasıl biliyorsunuz?
 • “İyi” SEO tavsiyesini “kötü” veya zararlı SEO tavsiyesinden nasıl ayırt edebilirsiniz?

Arama motoru optimizasyonunun belki de en önemli yönü, işletmeniz için daha alakalı trafik, potansiyel satış ve satış elde etmeye yardımcı olmak için SEO’dan nasıl yararlanabileceğinizdir.

SEO’yu Neden Önemsemelisiniz?

Her gün milyarlarca arama çevrimiçi olarak yapılıyor. Bu, muazzam miktarda spesifik, yüksek amaçlı trafik anlamına gelir.

Çoğu insan, bu şeyler için ödeme yapmak amacıyla belirli ürün ve hizmetleri arar. Bu aramaların ticari amaçlı olduğu biliniyor, yani aramalarıyla sunduğunuz bir şeyi satın almak istediklerini açıkça gösteriyorlar.

İnsanlar, doğrudan işinizle ilgili her türlü şeyi arıyorlar. Bunun ötesinde, potansiyel müşterileriniz de işinizle yalnızca gevşek bir şekilde ilgili olan her türlü şeyi arıyor. Bunlar, bu insanlarla bağlantı kurmak ve sorularını yanıtlamak, sorunlarını çözmek ve onlar için güvenilir bir kaynak haline gelmek için daha fazla fırsatı temsil eder.

Widget’larınızı, bir sorunla ilgili yardım almak için Google’a başvurduğunuz son dört seferin her birinde harika bilgiler sunan güvenilir bir kaynaktan mı yoksa daha önce hiç duymadığınız birinden mi alma olasılığınız daha yüksek?

Arama Motorlarından SEO Trafiğini Artırmak İçin Aslında Ne İşe Yarar?

Google’ın dünyadaki arama motoru trafiğinin çoğundan sorumlu olduğunu unutmamak önemlidir. Bu, bir sektörden diğerine değişebilir, ancak Google, işletmenizin veya web sitenizin görünmek isteyeceği arama sonuçlarında baskın oyuncu olma olasılığı yüksektir, ancak bu kılavuzda belirtilen en iyi uygulamalar sitenizi konumlandırmanıza yardımcı olacaktır içeriği diğer arama motorlarında da sıralanacak.

Peki Google, insanların aradıklarına karşılık olarak hangi sayfaların geri döneceğini nasıl belirler? Tüm bu değerli trafiği sitenize nasıl çekersiniz?

Google’ın algoritması son derece karmaşıktır, ancak yüksek düzeyde daha da karmaşıktır.

 • Google, arama yapanın sorgusu ile alakalı yüksek kaliteli, alakalı bilgiler içeren sayfaları aramaktadır.
 • Google’ın algoritması, web sitenizin içeriğini “tarayarak” (veya okuyarak) ve bu içeriğin, içerdiği anahtar kelimelere ve diğer faktörlere (“sıralama sinyalleri” olarak bilinir) dayanarak, arayanın aradığı şeyle alakalı olup olmadığını değerlendirerek (algoritmik olarak) alaka düzeyini belirler.
 • Google “kaliteyi” çeşitli yollarla belirler, ancak bir sitenin bağlantı profili – bir sayfaya ve bir bütün olarak siteye bağlantı veren diğer web sitelerinin sayısı ve kalitesi – en önemlileri arasındadır.

Ek sıralama sinyalleri, bir sitenin nerede sıralanacağını belirlemek için Google’ın algoritması tarafından giderek daha fazla değerlendirilmektedir, örneğin:

 • İnsanlar bir siteyle nasıl etkileşim kuruyor (İhtiyaç duydukları bilgileri bulup sitede mi kalıyorlar yoksa arama sayfasına geri dönüp başka bir bağlantıya mı tıklıyorlar? Yoksa arama sonuçlarındaki listenizi tamamen yok sayıyorlar mı ve asla tıklama almıyorsunuz?)
 • Bir sitenin yükleme hızı ve “mobil uyumluluk”
 • Bir sitenin ne kadar benzersiz içeriğe sahip olduğu (“zayıf” veya yinelenen, düşük değerli içeriğe kıyasla)

Google’ın algoritmasının aramalara yanıt olarak dikkate aldığı yüzlerce sıralama faktörü vardır ve Google, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için sürecini sürekli olarak günceller ve iyileştirir.

SEO Anahtar Kelime Araştırması ve Anahtar Kelime Hedefleme İle İlgili En İyi Uygulamalar

Arama motoru optimizasyonunun ilk adımı, gerçekte neyi optimize ettiğinizi belirlemektir. Bu, web sitenizin Google gibi arama motorlarında sıralanmasını istediğiniz, “anahtar kelimeler” olarak da bilinen, insanların aradığı terimleri tanımlamak anlamına gelir.

Örneğin, widget şirketinizin, insanlar “widget” aradığında ve belki “widget satın al” gibi şeyler yazdıklarında görünmesini isteyebilirsiniz. Aşağıdaki şekil, belirli bir süre boyunca arama hacmini veya belirli bir terim için tahmini arama sayısını gösterir:

Sitenizde hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri belirlerken dikkate almanız gereken birkaç temel faktör vardır:

 • Arama Hacmi – Dikkate alınması gereken ilk faktör, gerçekte kaç kişinin belirli bir anahtar kelimeyi aradığıdır. Bir anahtar kelimeyi ne kadar çok kişi ararsa, ulaşabileceğiniz potansiyel kitle o kadar büyük olur. Tersine, hiç kimse bir anahtar kelimeyi aramıyorsa, içeriğinizi arama yoluyla bulabilecek bir kitle yoktur.
 • Alaka düzeyi – Bir terim sık sık aranabilir, ancak bu, potansiyel müşterilerinizle alakalı olduğu anlamına gelmez. Anahtar kelime alaka düzeyi veya bir sitedeki içerik ile kullanıcının arama sorgusu arasındaki bağlantı, çok önemli bir sıralama sinyalidir.
 • Rekabet – Daha yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler önemli miktarda trafik çekebilir, ancak arama motoru sonuç sayfalarında birinci sınıf konumlandırma için rekabet yoğun olabilir.

Öncelikle, potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu ve neyi yapabileceklerini anlamanız gerekir. Oradan anlamanız gerekenler ise:

 • Ne tür şeylerle ilgileniyorlar?
 • Ne tür sorunları var?
 • Yaptıkları şeyleri, kullandıkları araçları vb. Tanımlamak için ne tür bir dil kullanıyorlar?
 • Başka kimden bir şeyler alıyorlar?

Bu soruları yanıtladıktan sonra, ek anahtar kelime fikirleri bulmanıza ve etrafına bazı arama hacmi ve rekabet ölçütleri koymanıza yardımcı olacak olası anahtar kelimeler ve alan adlarından oluşan bir başlangıç “başlangıç listesine” sahip olacaksınız.

Ek olarak, mevcut bir siteniz varsa, muhtemelen zaten arama motorlarından biraz trafik alıyorsunuzdur. Bu durumda, hangi terimlerin trafik sağladığını (ve hangileri için biraz daha iyi sıralama yapabileceğinizi) anlamanıza yardımcı olması için kendi anahtar kelime verilerinizden bazılarını kullanabilirsiniz.

Maalesef Google, insanların aradıklarıyla ilgili pek çok bilgiyi analiz sağlayıcılarına sunmayı bıraktı. Google, bu verilerin bir kısmını ücretsiz Web Yöneticisi Araçları arayüzünde kullanıma sunar (bir hesap oluşturmadıysanız, bu, hem arama sorgusu verilerini ortaya çıkarmak hem de çeşitli teknik SEO sorunlarını teşhis etmek için çok değerli bir SEO aracıdır).

Potansiyel müşterilerinizi anlamak için zaman ayırdıktan, rakiplerinize ve ilgili sitelere trafik çeken anahtar kelimelere baktıktan ve kendi sitenize trafik çeken terimleri inceledikten sonra, akla gelebilecek hangi terimleri anlamak için çalışmanız gerekir. en iyi fırsatların gerçekte yattığı yer.

Bir anahtar kelimenin göreceli rekabetini belirlemek oldukça karmaşık bir görev olabilir. Çok yüksek bir seviyede, anlamanız gerekenler:

 • Ne kadar güvenilir ve yetkili (başka bir deyişle: tüm site kaç bağlantı alıyor ve bu bağlantı siteleri ne kadar kaliteli, güvenilir ve alakalı?) Aynı terim için sıralanmak için rekabet edecek diğer sitelerin tamamı
 • Anahtar kelimenin kendisiyle ne kadar uyumlu oldukları (bu aramanın sorusuna harika bir cevap veriyorlar mı)
 • Söz konusu arama sonucundaki her bir sayfa ne kadar popüler ve yetkili (başka bir deyişle: sayfanın kendisinde kaç bağlantı var ve bu bağlantı veren siteler ne kadar kaliteli, güvenilir ve alakalı?)

Sayfa İçi Optimizasyon İçin En İyi Uygulamalar

Anahtar kelime listenizi aldıktan sonra, sonraki adım aslında hedeflenen anahtar kelimelerinizi sitenizin içeriğine uygulamaktır. Sitenizdeki her sayfa bir temel terimi ve aynı zamanda ilgili terimlerden oluşan bir “sepet” i hedeflemelidir. Mükemmel optimize edilmiş sayfaya genel bakışında, Rand Fishkin iyi (veya mükemmel) optimize edilmiş bir sayfanın neye benzediğine dair güzel bir görsel sunuyor:

Web sitenize arama motoru trafiğini nasıl çekeceğinizi düşünürken anlamak isteyeceğiniz birkaç önemli, temel sayfa içi öğeye bakalım:

Başlık Etiketleri

Google, bir sayfanın gerçek anlamını daha iyi anlamak için çalışırken ve sayfalarınızda sıralamak istediğiniz terim (ve ilgili terimler) dahil olmak üzere anahtar kelimelerin agresif ve manipülatif kullanımının önemini azaltmak (ve hatta cezalandırmak) hala değerlidir. Anahtar kelimenizi koyabileceğiniz en etkili yer, sayfanızın başlık etiketidir.

Başlık etiketi, sayfanızın birincil başlığı değildir. Sayfada gördüğünüz başlık genellikle bir H1 (veya muhtemelen bir H2) HTML öğesidir. Başlık etiketi, tarayıcınızın en üstünde görebileceğiniz şeydir ve bir meta etiketinde sayfanızın kaynak koduyla doldurulur:

Google’ın göstereceği bir başlık etiketinin uzunluğu değişecektir (karakter sayılarına değil, piksellere bağlıdır) ancak genel olarak 55-60 karakter burada iyi bir pratik kuraldır. Mümkünse, temel anahtar kelimenizde çalışmak istersiniz ve bunu doğal ve çekici bir şekilde yapabilirseniz, bu terimin etrafına da bazı ilgili değiştiriciler ekleyin. Yine de unutmayın: Başlık etiketi, arama yapanların sayfanız için arama sonuçlarında sıklıkla gördüğü şey olacaktır. Organik arama sonuçlarındaki “başlıktır”, bu nedenle başlık etiketinizin ne kadar tıklanabilir olduğunu da hesaba katmak istersiniz.

Meta Açıklamaları

Başlık etiketi etkili bir şekilde arama listenizin başlığı olsa da, meta açıklama (sitenizin kodunda güncellenebilen, ancak gerçek sayfanızda görünmeyen başka bir meta HTML öğesi) etkili bir şekilde sitenizin ek reklam kopyasıdır. Google, arama sonuçlarında gösterdiklerinde bazı özgürlükler alır, bu nedenle meta açıklamanız her zaman gösterilmeyebilir, ancak sayfanızın arama yapan kişilerin tıklama olasılığını artıracak ilgi çekici bir açıklamasına sahipseniz, trafiği büyük ölçüde artırabilirsiniz. (Unutmayın: Arama sonuçlarında görünmek yalnızca ilk adımdır! Yine de arama yapanların sitenize gelmesini sağlamanız ve ardından gerçekten istediğiniz eylemi gerçekleştirmeniz gerekir.)

Arama sonuçlarında gösterilen gerçek dünya meta açıklamasının bir örneğini burada bulabilirsiniz:

Vücut İçeriği

Sayfanızın gerçek içeriği elbette çok önemlidir. Farklı türdeki sayfaların farklı “işleri” olacaktır – birçok kişinin bağlanmasını istediğiniz temel içerik varlığınız, kullanıcılarınızın hızlı bir şekilde bulmasını ve yanıt almasını sağlamak istediğiniz destek içeriğinizden çok farklı olmalıdır. Bununla birlikte, Google belirli içerik türlerini giderek daha fazla tercih ediyor ve sitenizdeki herhangi bir sayfayı oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var:

 • Kalın ve Benzersiz İçerik – Kelime sayısı açısından sihirli bir sayı yoktur ve sitenizde bir avuç ila birkaç yüz kelime içeren birkaç sayfalık içeriğiniz varsa, Google’ın iyi lütfundan düşmeyeceksiniz, ancak Genel son Panda güncellemeleri özellikle daha uzun, benzersiz içeriği tercih ediyor. Çok sayıda (binlerce düşünün) son derece kısa (50-200 kelimelik içerik) sayfanız veya sayfanın başlık etiketi ve bir metin satırı dışında hiçbir şeyin değişmediği çoğaltılmış içeriğiniz varsa, bu başınızı belaya sokabilir. Sitenizin tamamına bakın: Sayfalarınızın büyük bir yüzdesi zayıf, yinelenen ve düşük değerli mi? Öyleyse, bu sayfaları “kalınlaştırmanın” bir yolunu bulmaya çalışın veya ne kadar trafik aldıklarını görmek için analizlerinizi kontrol edin ve görünmesini engellemek için onları arama sonuçlarından (noindex meta etiketi kullanarak) hariç tutun (noindex meta etiketi kullanarak) Google, sıralamalarını elde etmek için dizinlerini çok sayıda düşük değerli sayfayla doldurmaya çalıştığınızı.
 • Etkileşim – Google, katılımı ve kullanıcı deneyimi metriklerini giderek daha fazla ağırlıklandırıyor. Bunu, içeriğinizin arama yapanların sorduğu soruları yanıtladığından emin olarak etkileyebilir, böylece sayfanızda kalmalarını ve içeriğinizle etkileşimde bulunmalarını sağlayabilirsiniz. Sayfalarınızın hızlı yüklendiğinden ve arama yapanları kapatıp onları uzaklaştıracak tasarım öğelerinin (içeriğin üzerinde aşırı agresif reklamlar gibi) bulunmadığından emin olun.
 • “Paylaşılabilirlik” – Sitenizdeki her bir içerik parçası yüzlerce kez bağlanmayacak ve paylaşılmayacaktır. Ancak, aynı şekilde, zayıf içeriğe sahip büyük miktarlarda sayfayı yaymamaya dikkat etmek istediğiniz gibi, bunları kullanıma sunmadan önce sitenizde oluşturduğunuz yeni sayfaları kimin paylaşacağını ve bunlara bağlanabileceğini düşünmek istersiniz. . Paylaşılması veya bağlanması muhtemel olmayan çok sayıda sayfaya sahip olmak, bu sayfaların arama sonuçlarında iyi sıralanmasını sağlamaz ve arama motorları için de sitenizin bir bütün olarak iyi bir resmini oluşturmanıza yardımcı olmaz.

Alt Özellikler

Resimlerinizi nasıl işaretlediğiniz, yalnızca arama motorlarının sayfanızı algılama biçimini değil, aynı zamanda sitenizin görsel aramadan ne kadar arama trafiği oluşturduğunu da etkileyebilir. Alt özniteliği, bir kullanıcının görüntüleyememesi durumunda görüntü için alternatif bilgiler sağlamanıza olanak tanıyan bir HTML öğesidir. Resimleriniz zamanla bozulabilir (dosyalar silinir, kullanıcılar sitenize bağlanmakta güçlük çeker, vb.), Bu nedenle resmin kullanışlı bir açıklamasına sahip olmak genel bir kullanılabilirlik açısından yararlı olabilir. Bu aynı zamanda arama motorlarının sayfanızın neyle ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olmak için içeriğinizin dışında başka bir fırsat da sağlar.

“Anahtar kelime işleri” yapmak ve temel anahtar kelimenizi ve olası her varyasyonunu alt özelliğinize eklemek istemezsiniz. Aslında, açıklamaya doğal olarak uymuyorsa, hedef anahtar kelimenizi buraya hiç eklemeyin. Alt özniteliğini atlamadığınızdan emin olun ve resmin kapsamlı, doğru bir açıklamasını yapmaya çalışın (onu göremeyen birine anlattığınızı hayal edin – bunun için var!).

Konunuz hakkında doğal bir şekilde yazarak, “aşırı optimizasyon” filtrelerinden kaçınıyorsunuz (başka bir deyişle: Google’ı, sayfanızı hedef anahtar kelimeniz için sıralaması için kandırmaya çalışıyormuşsunuz gibi göstermiyor) ve kendinize veriyorsunuz ana konunuzun değerli değiştirilmiş “uzun kuyruk” varyasyonları için sıralama yapmak için daha iyi bir şans.

URL Yapısı

Sitenizin URL yapısı hem izleme açısından (segmentlere ayrılmış, mantıksal bir URL yapısı kullanarak raporlardaki verileri daha kolay segmentlere ayırabilirsiniz) hem de paylaşılabilirlik açısından önemli olabilir (daha kısa, açıklayıcı URL’lerin kopyalanması ve yapıştırılması daha kolaydır ve hatalı olma eğilimindedir) daha az sıklıkta kesilir). Yine: Mümkün olduğu kadar çok anahtar kelime eklemeye çalışmayın; kısa, açıklayıcı bir URL oluşturun.

Üstelik, mecbur değilseniz, URL’lerinizi değiştirmeyin. URL’leriniz “güzel” olmasa bile, kullanıcıları ve genel olarak işletmenizi olumsuz yönde etkilediklerini düşünmüyorsanız, onları “daha iyi SEO” için daha anahtar kelime odaklı olacak şekilde değiştirmeyin. URL yapınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, uygun (301 kalıcı) yönlendirme türünü kullandığınızdan emin olun. Bu, işletmelerin web sitelerini yeniden tasarlarken yaptıkları yaygın bir hatadır.

Şema ve İşaretleme

Son olarak, sayfa üzerindeki tüm standart unsurları hallettikten sonra, bir adım daha ileri gitmeyi ve Google’ın (ve şemayı da tanıyan diğer arama motorlarının) sayfanızı anlamasına daha iyi yardımcı olmayı düşünebilirsiniz.

Şema işaretlemesi, sayfanızın arama sonuçlarında daha yüksek görünmesini sağlamaz (şu anda bu bir sıralama faktörü değildir). Reklam uzantılarının AdWords reklamlarınız için yaptığı gibi, girişinize arama sonuçlarında ek “emlak” verir.

Bazı arama sonuçlarında, başka hiç kimse şema kullanmıyorsa, sitenizin derecelendirme gibi şeyler göstermesi, diğerlerinin göstermemesi sayesinde tıklama oranında güzel bir avantaj elde edebilirsiniz. Herkesin şema kullandığı diğer arama sonuçlarında, incelemelere sahip olmak “önemli şeyler” olabilir ve bunları çıkararak TO’nuza zarar veriyor olabilirsiniz:

Sitenize ekleyebileceğiniz çeşitli biçimlendirme türleri vardır – büyük olasılıkla işletmeniz için geçerli olmayacaktır, ancak sitenizin sayfalarından en azından bazılarına en az bir biçimlendirme biçimi uygulanması olasıdır.