Youtube Reklam Rehberi

YouTube Reklamcılık Rehberi: YouTube Videolarına Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’un popüler kültürde giderek artan önemi, sevimli kedi videoları paylaşmanın bir yanında çok daha fazla potansiyel sunabileceğini gösterdi – çevrimiçi reklamcılık yoluyla büyük kitlelere erişmek için oldukça etkili bir platform haline geldi.

YouTube, yeni müzisyenlerin ve sanatçıların ilk büyük çıkışlarını yaptıkları yer haline geldi. Justin Bieber ilk olarak YouTube’da keşfedildi ve geçtiğimiz yıllarda YouTube, PSY’ın hit “Gangnam Style” ı tüm zamanların en viral videosu haline getirdi. Ve bu sadece boş bir başlık değil – “Gangnam Style” yaklaşık 4 milyar görüntülemeye ulaştı ve bu görüntülemeler ciddi YouTube reklam gelirleri olarak da değerlendirilebilir.

Bir şeyleri netleştirmek gerekirse: Youtube günde 1 milyardan fazla görüntülenme alır, bu da YouTube’u bir arama motoru varsayarsak, Bing ve Yahoo’nun toplamından büyük olan, Google’dan sonra en büyük arama motoru haline getiriyor!

YouTube, gittikçe daha da popülerleşiyor, reklamcılık potansiyeli katlanarak büyümeye devam ediyor.

Youtube’un reklam potansiyeli, müzik endüstrisinin kendisi kadar büyük, bu nedenle YouTube reklamcılığına harcanan paranın miktarı da aynı oranda büyüyor ve bu reklamlardan alınan geri dönüşler bir o kadar yüksek oluyor.

Reklamcılığın en önemli mantıklarından birisi, kitlenizin bulunduğu yere giderek alakalı kitlelere gösterim yapmaktan geçer. YouTube bu anlamda bir çok fırsat sağlıyor.

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir: Youtube’un Ekran ve Video Reklamları

Google YouTube’u devraldığından beri, YouTube’da reklam oluşturmak oldukça kolay ve özelleştirilebilir hale geldi. Seçeneklerimiz ise çok fazla değil, genellikle iki ana seçenek var; banner ve video reklamları.

YouTube’da Görüntülü Reklamlar

YouTube reklamcılığı banner reklamları, Google’ın display ağı dahilinde mevcuttur. Reklamlarınızın ilgili YouTube videoları çevresinde veya YouTube videoları içindeki pop-up’lar olarak görünmesini sağlar.

  • Standart banner reklamı – Tıpkı görüntülü reklamlar gibi, videoların çevresindeki boşluklarda görünür.
  • Yayın içi reklamlar – Yayın içi reklamlar, seçilen sorgular tarafından hedeflenen videolarda pop-up gibi görünür. Aynı zamanda video başlamadan önce bir kaç saniyelik, video ortasında veya video sonunda bir kaç saniyelik halde de izlenebilirler. Videodaki reklamlardaki hedef URL’ler YouTube dışındaki yerlere gidebilir.

YouTube reklamcılığı reklamlarını kullanım alanları

  • Marka bilinirliği: YouTube videoları, benzersiz marka deneyimleri oluşturmanızı ve işinizin kişiliğini ifade etmenizi sağlar. Ürününüz veya hizmetiniz için eğlenceli bir açıklayıcı video üretmeyi düşünün. Videolar oluşturmak, markanızın kimliğini geliştirmenin eğlenceli ve pratik bir yoludur.
  • Ürün lansmanı:Videolar yeni bir ürün tanıtmak ya da yaklaşan bir sürüm hakkında heyecan yaratmanın harika bir yoludur.
  • İzleyiciyi Harekete Geçirme: YouTube, müşterilerle bağlantı kurmak ve etkileşimde bulunmak için harika bir mekan olabilir.